Biblioteka przy Polskiej Macierzy Szkolnej założona została w 1997 roku w celu zaspokojenia potrzeb ze strony nauczycieli, uczniów oraz wszystkich chętnych do nauki języka polskiego.
Księgozbiór biblioteki PMS liczy 20 tysięcy woluminów. Na początku był formowany z dostarczających z Polski książek z likwidowanych bibliotek oraz prywatnych ofiarodawców z Polski i Grodna. Podstawę księgozbioru działu historycznego stanowi darowizna Pana Wojciecha Ziębińskiego, znanego polityka prawicowego RP. Dział podręczników – to darowizny MEN RP, CODN(obecnie ORPEG), Fundacji Semper Polonii, Konfranterni Kawalerów Guttenberga. Zakup podręcznego księgozbioru (słowniki, encyklopedie, leksykony) sfinansował Komitet Pomocy Polakom z Los Angeles, a także Fundacja „Zygmunt Zaleski Stichting”, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska, Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im T. Goniewicza, Fundacja „ Pomoc Polakom na Wschodzie”. Od roku 2000 znacznie wzbogacił się nasz księgozbiór w lektury szkolne dzięki pomocy Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, która wspiera bibliotekę po dzień dzisiejszy.
W naszym księgozbiorze można znaleźć:
- klasyczne powieści pisarzy polskich i zagranicznych
- światową beletrystykę młodzieżową i dziecięcą
- książki popularnonaukowe i naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy
- popularne serie wydawnicze: Współczesna Proza Światowa, Klub Interesującej Książki, Salamandra
- opracowania lektur szkolnych
- podręczniki do nauczania języka polskiego według standardów międzynarodowych (A1, A2, B1, B2, C1, C2)
- podręczniki z chemii, biologii, matematyki, fizyki, geografii, historii (dla maturzystów, dla kandydatów na wyższe uczelnie w Polsce)
Biblioteka posiada bogatą filmotekę. Są to adaptacje filmowe klasyki polskiej, sztuki W. Szekspira –spektakle teatralne na DVD, historia Polski od Mieszka I do Jana Pawła II na CD z omówieniem, polskie filmy fabularne, komedie. Biblioteka posiada płyty z polską muzyką klasyczną , popularną, kolędy, piosenki biesiadne.
Z księgozbioru biblioteki korzystają nauczyciele, studenci i wykładowcy Uniwersytetów Grodzieńskich, uczniowie Liceum Społecznego PMS, uczniowie Polskiej Szkoły N36, oraz mieszkance Grodna.
Obecnie został utworzony katalog biblioteczny. Pracownicy biblioteki chętnie pomagają w odnalezieniu niezbędnych informacji czytelnikom, materiałów do konkursów, imprez okolicznościowych, organizują wystawy tematyczne, poświęcone różnym wydarzeniom historycznym i kulturowym.
Mgr Janina Sienkiewicz jest założycielką biblioteki i obecnym jej kierownikiem