Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

„Język polski: to lubię!”

Z okazji Dnia Języka Ojczystego

Zjednoczenie Społeczne „Polska Macierz Szkolna” serdecznie

 zaprasza do udziału w projekcie

„Język polski: to lubię!”

Jak co roku serdecznie zapraszamy naszych Czytelników, uczniów szkól z nauką języka polskiego oraz wszystkich miłośników języka polskiego do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który podsumowujemy w dniu 21.02.2022.

W poprzednich latach proponowaliśmy Państwu różnego rodzaju konkursy, gry, dyktanda, testy gramatyczne, w których uczestnicy mieli możliwość potwierdzić swoje zamiłowanie do języka polskiego i wykazać się znajomością ortografii i gramatyki.

Mamy nadzieję, że i w tym roku każdy uczestnik, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, znajdzie dla siebie odpowiednią konkurencję i udowodni, że kolejny rok nauki języka polskiego dodał mu wiedzy, sił i skrzydeł.

A ci, którzy się już nie uczą, mogą sprawdzić niezawodność pamięci i również uczestniczyć w projekcie.

Proponujemy Państwu wziąć udział w następujących konkursach:

  1. Mistrz frazeologii. Uczestnicy muszą rozwiązać test, sprawdzający znajomość polskiej frazeologii (online lub offline). Wiek uczestników – od lat 14. Test odbędzie się online na platformie ZOOM w dniu 20.02.2022 o godz. 12.00 czasu białoruskiego. Test zostanie wysłany do osób, które wypełnią ankietę uczestnika i wyślą ją do organizatorów do 15.02.2022

pobierz ankietę uczestnika

 

  1. Mistrz krzyżówek i rebusów. Wiek uczestników – do lat 13.

Konkurs odbędzie się online na platformie ZOOM w dniu 20.02.2022 o godz. 13.00 czasu białoruskiego. Test zostanie wysłany do osób, które wypełnią ankietę uczestnika i wyślą ją do organizatorów do 15.02.2022.

pobierz ankietę uczestnika

  • Praca stylistyczna na jeden z wybranych tematów.

Wszystkich chętnych zapraszamy do napisania wypracowania na jeden z wybranych tematów:

  1. Książka, która mnie zachwyciła.

2.Moi dziadkowie.

  1. Czym dla mnie jest komputer.
  2. Moje rodzinne miasto (wieś).
  3. Mój ulubiony film.

Pobierz ankietę i wyślij do 15.02.2022.

Napisane (ręcznie lub na komputerze) wypracowania prosimy wysłać pocztą elektroniczną na adres: teresa.pms@interia.pl lub poczta zwykłą na adres: 230025, Grodno, ul. Horodniczańska 40 z dopiskiem wypracowanie.

Na prace pisemne uczestników projektu czekamy do 20.02.2022 r.

  1. Konkurs „Limeryk”.

Uczestnicy tego konkursu muszą napisać własnoręcznie swój limeryk- czyli krótki utwór poetycki, odpowiadający następnemu schematowi:

Maksymalna ilość dosłanych na konkurs limeryków od jednego autora – 3 . Mile widziane będą limeryki o polskich literatach.

Napisane (ręcznie lub na komputerze) limeryki prosimy wysłać pocztą elektroniczną na adres: teresa.pms@interia.pl lub poczta zwykłą na adres: 230025, Grodno, ul. Horodniczańska 40 z dopiskiem „Limeryk”

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: Grodno, ul. Horodniczańska 40, pokój 203, lub tel. +37529-6757166, +375152-557706, e-mail: teresa.pms@interia.pl

Konkursy online odbędą się 20.02.2022 r.

w podanych w programie godzinach na platformie zoom.

Na zwycięzców czekają dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe, które prześlemy po podsumowaniu wyników Dnia Języka Ojczystego.

 

Organizatorzy.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2