Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Perłowy jubileusz konkursu

W ciągu trzydziestu lat swego istnienia długa i piękna nazwa – Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy”- została zredukowana do jednego, aczkolwiek jakże magicznego i pełnego różnorodnych treści słowa „Kresy”. Dlaczego tak się stało? Konkurs został na stałe wpisany do naszego życia polonijnego, jest jego ogromnie ważną częścią, która przybiera na wadze jesienią, a w pozostałych porach roku kumuluje siły i środki do zaprezentowania piękna polskiego słowa poetyckiego. “Kresy” to nie tylko wydarzenie kulturalne, to już rodzaj instytucji, stanowiącej nieodłączny element polskości.

Dla organizatorów konkursu na Białorusi jest to wysiłek, dzięki któremu setki dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego otrzymują niepowtarzalną szansę zapoznania się z wyjątkowością i kunsztem poezji polskiej oraz możliwość zaprezentowania swego talentu aktorskiego poprzez interpretację i zaprezentowanie wybranych utworów na scenie. Każdy uczestnik dodaje do wybranych utworów cząstkę siebie, niesie etyczne i moralne przesłania, odnajduje sens w tym zadziwiającym świecie poezji, rozwija własne zdolności recytatorskie i aktorskie. Konkurs motywuje, uczy odpowiedzialności, daje możliwość poznać zakochanych w polskiej literaturze rówieśników i zanurzyć się we wspaniałej atmosferze konkursu.

Konkurs stał się łącznikiem pokoleniowym w rodzinie, ponieważ w przygotowanie dziecka czy młodej osoby do konkursu włączają się nie tylko rodzice, ale dziadkowie, kuzyni, rodzeństwo. Wspierają we wszystkim i towarzyszą na wszystkich jego etapach.

Jakże wielką rolę odegrały „Kresy” w życiu i pracy nauczycieli języka polskiego – instruktorów naszych wspaniałych recytatorów! Jak mówią sami instruktorzy, „Kresy” pomogły im wzbogacić swój własny warsztat pracy, odkryć twórczość mniej oczywistych autorów i zgłębić spuściznę tych dobrze znanych, lubianych przez dzieci i młodzież. Dały możliwość uczestniczyć w specjalnych warsztatach dla instruktorów i poznać zasady przygotowania do konkursów recytatorskich, nauczyły prawidłowej interpretacji treści utworów poetyckich.

Kresy” jednoczą polską społeczność na Białorusi, po raz kolejny udowodniając, że tam, gdzie brzmi polskie słowo – tam biją polskie serca. I wcale nie ma znaczenia, jak daleko jest to serce od granicy z Polską.

 

XXX Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza „Kresy2021”jest już za nami. Eliminacje centralne odbyły się online i zostały podsumowane w dniu 15 listopada podczas wideo konferencji.

Uczestnicy eliminacji konkursowych i ich rodzice, instruktorzy , jurorzy i organizatorzy spotkali się, by wspólnie świętować perłowy jubileusz tak lubianego przez nas wszystkich konkursu. Po słowach powitania Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anny Kietlińskiej był czas na wspomnienia wieloletnich instruktorów i uczestników konkursu sprzed 30 laty. I czas na relacje obecnych na spotkaniu recytatorów tej ostatniej „perłowej” edycji Konkursu.

To właśnie oni z niecierpliwością czekali na decyzje jurorów z Białegostoku: Iwony Szczęsnej, Jacka Dojlidko, Agnieszki Pietrasz. W imieniu jurorów głos zabrał Jacek Dojlidko, który ogłosił wyniki eliminacji centralnych.

Po przesłuchaniu:

6 recytatorów w kategorii I dzieci do lat 7

12 recytatorów w kategorii II dzieci od lat 8 do lat 12

7 recytatorów w kategorii III dzieci i młodzieży od lat 13 do 15

7 recytatorów w kategorii IV młodzieży od lat 16 i dorosłych

postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria I

I miejsce – Uliana Poczebut, Słonim

II miejsce – Angielina Szarel, Grodno

III miejsce – Dominika Ignatowicz, Grodno

Wyróżnienia:

Lew Niedaboj, Mińśk

Ida Wołoszyna, Brześć

Anna Aleksiejewa, Witebsk

Kategoria II

I miejsce – Jana Kasianowicz, Grodno

II miejsce – Jegor Gawriłow, Mińsk

III miejsce Iryna Kazłowicz, Bereza i Maksim Czekawy, Lida

Wyróżnienia:

Zofia Charko, Brześć

Kamila Ciechanowicz, Dociszki

Kategoria III

I miejsce – Wiktoria Gryniewska, Grodno

II miejsce – Katarzyna Lisowska , Grodno

III miejsce – Nikita Stasiełowicz, Wołożyn

Kategoria IV

I miejsce – Mateusz Pomierańcew, Mińsk

II miejsce – Daria Pietuszkowa ,Witebsk i Daria Abramczuk, Brześć

III miejsce – Anastazja Siedacz, Grodno.

Zwycięzcy z IV kategorii wiekowej będą reprezentować Białoruś na Białostockich Spotkaniach Laureatów Konkursu i walczyć o GRAND PRIX konkursu oraz o nagrodę za najlepszą recytację utworów Adama Mickiewicza.

Życzymy naszym reprezentantom zdobycia wymarzonych nagród i dziękujemy wszystkim, kto w ciągu tych trzydziestu lat był razem z nami i polską poezją.

 

Teresa Kryszyń

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2