Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

„Prawa Natury” w Pińsku

XV Konkurs Recytatorski „Prawa Natury” im. Ryszarda Kapuścińskiego odbył się 20.03.2021 w Polskiej Szkole Społecznej w Pińsku.

Prawa natury to przejmujący zbiór wierszy urodzonego w Pińsku w1932 roku „maga i cesarza reportażu” . Przecież Ryszard Kapuściński debiutował na łamach polskiej prasy jako poeta w wieku 17 lat.

Jego świat poezji jest poruszający, a poetyckie obrazowania skłaniają do refleksji. W poezji uwidacznia się niezwykły dar obserwacji autora. Każdy wiersz stanowi jakąś niezwykłą opowieść o świecie, przekazuje zaskakującą prawdę o nim. Sam autor uważał , iż poezja jest tą dziedziną twórczości, gdzie odpowiedzialność za słowo jest największa – tak też traktował swoje wiersze.       Doświadczenia , jakie Ryszard Kapuściński zebrał podczas swych licznych podróży i opisał w swych reportażach, pozwoliły mu wprowadzić sztukę reportażu na literackie salony. Jest niekwestionowanym autorytetem, a zarazem inspiracją dla coraz to nowych pokoleń pisarzy.

Dla młodzieży z Pińska jest legendą literacką, która inspiruje do poznania jego twórczości poetyckiej i prozatorskiej. Dlatego konkurs „Prawa Natury” jest tak żywotny w jego rodzinnym mieście , a spadkobiercy jego literackiej spuścizny tak licznie uczestniczą w nim.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych:

I kat. – dzieci w wieku 12-13 lat,

II kat. – dzieci i młodzież w wieku 14-15 lat,

III kat. – młodzież w wieku 16-17 lat.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 34 osoby. Konkursanci byli przygotowani bardzo dobrze, zainspirowali jurorów i widzów doborem repertuaru i interpretacją wybranych utworów.

Nagrody dla zwycięzców i uczestników ufundował Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Gratulujemy zwycięzcom wygranej i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

 

Helena Jaruticz

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2