Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Święto poezji w Brześciu

Międzynarodowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku.

Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy.

Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu. Bardzo uroczyście ten dzień jest obchodzony w Grecji, we Włoszech i innych państwach i miejscowościach. Dołączył do nich i nasz Brześć.

W dniu 21.03.2021 w Obwodowym Ośrodku Kultury odbyły się obchody Światowego Dnia Poezji. Poezja była czytana i recytowana w różnych językach.

Polską poezję prezentowały dzieci ze studia „ Elegia”, które istnieje przy oddziale PMS w Brześciu, a którym kieruje członek zarządu oddziału PMS pani Tatiana Chomicka-Istomina. Członkinie studia zaprezentowały następujące utwory w języku polskim:

Daria Kuzauka – J. Tuwim «Spóźniony słowik»

Kira Drozd – M. Sulima «Brześć – to miasto jest moje»

Sofia Pietrowiec – M. Sulima «Polesie, o kraju mój piękny»

Anastazja Karpowa – M. Sulima « Noc na Polesiu»

Katarzyna Kuzauka – M. Sulima «Puszcza Białowieska»

Jak widzimy, dzieci i młodzież wybrały do recytacji utwory autorstwa Marii Sulimy, która na co dzień pełni obowiązki prezesa oddziału PMS w Brześciu. Prezentacja odbyła się na wysokim poziomie artystycznym, a młodzi recytatorzy zdobyli wielka brawa widzów.

W związku z dziesięcioleciem istnienia Klubu «Sodrużestwo» uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania. Miło nam poinformować, że wśród osób wyróżnionych jest pani Maria Sulima, która nie tylko sama pisze wiersze w języku polskim, ale wiele sił wkłada w pielęgnowanie, podtrzymywanie i rozwój kultury polskiej w Brześciu.

 

 

 

 

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2