Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Fabuła czy sposób opowiadania?

Sposoby przedstawiania inności w literaturze, literackie obrazy zwierząt, interpretacja wierszy – nad tymi oraz innymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy eliminacji krajowych XXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, które zakończyły się w dniu 20 marca 2021. Podsumowanie Olimpiady odbyło się w sposób hybrydowy, uczestnicy spoza Grodna i jurorzy byli obecni z nami, a my z nimi dzięki łączom internetowym, natomiast uczestnicy z Grodna przybyli do Centrum Edukacyjnego PMS na wyznaczoną godzinę. Miło nam było powitać na podsumowaniu Olimpiady szczególnego gościa – Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie Andrzeja Raczkowskiego, prezesa PMS Stanisława Sienkiewicza oraz nauczycieli języka polskiego.

Wszyscy bardzo czekali na wyniki OLJP. Dlatego już na wstępie jurorzy: mgr Anna Kietlińska, dr Barbara Olech, prof. Anna Janicka i przewodnicząca jury prof. Anna Kieżuń poinformowały uczestników o swoim ostatecznym werdykcie i ogłosiły punktacje z części pisemnej i ustnej. Jak powiedziała prof. Anna Kieżuń, o tytuły laureatów i finalistów podczas międzynarodowej olimpiady w Warszawie zawalczy siedem osób. Zgodnie z uzyskaną punktacją, jurorzy przyznali I miejsce Karolinie Zachar, która uzyskała 86, 93 punkty na 90 możliwych. Drugie miejsce przyznano Polinie Kałacz, a trzecie podzieliły Anna Kazak i Agnieszka Komincz. Robert Mazurkiewicz zdobył IV miejsce, Arina Milko – piąte, a Agnia Czerkaszyna – szóste.

Ta szczęśliwa siódemka ma przed sobą obecnie jeszcze więcej pracy, ponieważ już w kwietniu zmierzy się siłami ze znawcami języka i literatury polskiej z innych krajów europejskich i Ameryki.

Laureaci eliminacji krajowych i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody z rąk Pana Konsula Andrzeja Raczkowskiego. Nauczyciele również wzbogacili swoje biblioteczki zawodowe o wybrane pozycje literackie.

W imieniu uczestników i nauczycieli serdecznie dziękujemy Podlaskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” za ufundowanie nagród i dyplomów uczestnikom eliminacji krajowych OLJP, a osobiście Pani Prezes Annie Kietlińskiej za nieocenioną pomoc przy organizacji olimpiady i czuwanie nad jej sprawnym przebiegiem w tym trudnym czasie.

Dziękujemy Konsulatowi RP w Grodnie za wsparcie organizacyjne i nagrody książkowe. Chylimy czoła przed nauczycielami, którzy poświecili swój wolny czas na przygotowanie młodzieży do szranków olimpijskich i wspierali ją podczas kolejnych etapów olimpiady.

Życzymy naszej wybitnej siódemce pięknego startu i zwycięstwa na etapie międzynarodowym, a wszystkim uczestnikom Olimpiady – spełnienia marzeń, kolejnych sukcesów w nauce języka polskiego i poznania piękna polskiej literatury.

 

 

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2