6 grudnia 2020 r. odbyło się webinarium „Dysleksja? Dysgrafia? Porozmawiajmy o tym”. Spotkanie online zostało zorganizowane przez Lokalny Ośrodek Metodyczny, działający przy Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.
Szkolenie przeprowadziła mgr Grażyna Śpiewak – logopeda i pedagog, zajmująca się wadami wymowy oraz zaburzeniami rozwojowymi dzieci.
Jak wiemy ze szkolenia, istnieją cztery główne rodzaje zaburzeń: dysleksja, dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia, ale w czasie webinarium rozmawialiśmy głównie o trudnościach w pisaniu i czytaniu. Przyczyną dysleksji, czyli specyficznych problemów w nauce czytania i pisania, są zakłócenia pracy układu nerwowego. Wpływ może mieć też czynnik genetyczny, szczególnie w linii męskiej. Objawami dysleksji są np. brzydki charakter pisma, powolne czytanie, mylenie liter, a zarazem problem ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem nawet krótkich wierszyków. Musimy pamiętać, że diagnozę dysleksji może postawić tylko specjalista, a nauczyciel w szkole, który często jako pierwszy zauważa takie problemy, może tylko polecić rodzicom, by zgłosili się z dzieckiem do logopedy. Są jednak zadania, które pomagają ćwiczyć pisanie i czytanie, a przeprowadzić je może nauczyciel na lekcji lub rodzic w domu, np. może to być układanie puzzli, obrysowywanie szablonów, kojarzenie obrazków z odpowiednimi pojęciami, dzielenie wyrazu na głoski, opowiadanie historii widocznej na obrazku, odnajdywanie słów znajdujących się w innych wyrazach, usuwanie z tekstu niepotrzebnych wyrazów, gra w domino lub scrabble. Wspólna praca rodzica, nauczyciela oraz specjalisty na pewno przyniesie dobre wyniki. Razem damy radę!
Dziękujemy mgr Grażynie Śpiewak za przeprowadzenie webinarium, a wszystkim uczestnikom za udział!
Zapraszamy na kolejne szkolenia Lokalnego Ośrodka Metodycznego!
Maria Gilewska
doradca metodyczny LOM