Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

IX Polskie Dyktando im. Krystyny Bochenek na Białorusi

Jednym z najbardziej popularnych konkursów ortograficznych, organizowanych na Białorusi przez Polską Macierz Szkolną, niewątpliwie jest Polskie Dyktando. Powstało ono na wzór ogólnopolskiego dyktanda, pomysłodawcą którego była Krystyna Bochenek – polska dziennikarka, polityk, wicemarszałek Senatu VII kadencji, która tragicznie zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Od 2012 roku Polskie Dyktando na Białorusi nosi imię Krystyny Bochenek.

Po raz pierwszy dyktando odbyło się w 2004 roku w Grodnie. Inicjatorami zorganizowania pierwszego dyktanda byli Konsulat Generalny RP w Grodnie i Polska Macierz Szkolna we współpracy z Panią Krystyną Bochenek, która przyjechała do Grodna na pierwsze dyktando. ” To bardzo wzruszające. Cieszę się, że dyktando zatacza coraz szersze kręgi”-powiedziała ona, otwierając pierwszą edycję Polskiego Dyktanda na Białorusi w Polskiej Szkole w Grodnie. Od tego momentu polskie dyktanda są pisane nie tylko w Grodnie, ale i w Mińsku, Brześciu, Witebsku, Mohylewie, Pińsku, Słonimiu. Dyktando odbywa się co dwa lata, przebieg każdego jest inny ze względu na okoliczności, w jakich było pisane.

Rok 2020 to kolejny rok na napisanie Dyktanda. Pandemia pokrzyżowała nasze plany i nie możemy jak zwykle spotkać się w wyznaczonym dniu, usiąść w dużej sali i zacząć pisać. Ale dzięki możliwościom technicznym możemy spotkać się online! I możemy słuchać tekstu dyktanda i pisać!

I tak zrobimy!

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników i wszystkich chętnych w wieku powyżej 14 lat do udziału w IX Dyktandzie Polskim na Białorusi.

Dyktando odbędzie się w dniu 1 grudnia 2020 na platformie ZOOM o godzinie 17.00 czasu białoruskiego. Aby wziąć udział w Dyktandzie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać do organizatorów do 30 listopada 2020.

Zapraszamy do rejestracji udziału w Dyktandzie przez formularz zgłoszeniowy zamieszczony pod linkiem

https://forms.gle/9Ai2L5hL2CgByS8Q6

Organizatorzy

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2