Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Grodzieńskie obwodowe eliminacje do XXIX Konkursu Recytatorskiego „KRESY”

Bieżący rok ze względu na sytuację epidemiologiczną okazał się niezwykle trudny. Musimy dbać o nierozpowszechnianie infekcji, co zmusza do ograniczenia kontaktów osobistych i nieuczestniczenia w masowych imprezach. Troska o bezpieczeństwo uczestników zmusiła nas do organizacji konkursu recytatorskiego im Adama Mickiewicza „Kresy” w sposób nietypowy. Eliminacje szkolne odbywają się na żywo, natomiast poszczególne eliminacje okręgowe odbywają się zdalnie lub w systemie online. Tegoroczne zmagania w obwodzie grodzieńskim były hybrydowe: część uczestników wzięła udział w konkursie na platformie ZOOM w systemie online, a część przysłała nagrania wideo. W konkursie obwodowym wzięło udział 55 zwycięzców eliminacji regionalnych z różnych zakątków Grodzieńszczyzny: Lidy, Mostów, Oszmiany, Słonimia, Brzozówki, Iwja, Wołkowyska, Grodna i innych mniejszych miejscowości.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników mamy decyzję jury konkursowego:

W I kategorii wiekowej pierwsze miejsce przyznano Małgorzacie Wołkowej i Jarosławowi Pacojciowi.

W II kategorii wiekowej, która tym razem była najliczniejsza, podział miejsc okazał się następujący:

I miejsce zajęły Kamiła Ciechanowicz i Anna Grebień

II miejsce przyznano Natalii Siabo i Wiktorii Kuturmazowej.

III miejsce wywalczyli Nikita Opieczonek, Kirył Sienkiewicz i Antoni Stasiulewicz.

Jurorzy przyznali wyróżnienia dla Matwieja i Pawła Guszczów, Daniela Maksimczyka i Julii Mironowej.

A uczestnicy najchętniej recytowali wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, D. Wawiłow, M. Konopnickiej, A. Frączek, W. Chotomskiej, H. Januszewskiej.

Młodzież z III kategorii wiekowej bardzo solidnie przygotowała się do konkursu. Do recytacji wybrano utwory znanych i lubianych poetów: Adama Mickiewicza, K.I. Gałczyńskiego, L.J. Kerna, A. Słonimskiego i in. Pierwsze miejsce w tej kategorii wiekowej zdobył Marek Gotówko. Drugie miejsce zajęły Ksenia Bujwid, Marta Poczynczyk i Edyta Tołstik. Na trzecim miejscu znałezłi się Artiom Szymielewicz i Jan Rejbo. Natomiast wyróżnienia przyznano Olesi Surkont, Romanowi Manulikowi , Anastazji i Andrzejowi Łopatom oraz Angielinie Komar.

W kategorii IV pierwsze miejsce zdobyła Anna Możejko z Brzozówki . Drugie miejsce wywalczyły Wiktoria Mielnik i Walentyna Matusiewicz. Trzecie miejsce przyznano Karolinie Makowieckiej, Marii Żwirbli, Marii Ławcel i Karynie Kurian. Najbardziej lubianymi poetami w tej kategorii wiekowej okazali się T. Różewicz, W. Szymborska, A. Kamińska i nasz wieszcz Adam Mickiewicz.

Serdecznie dziękujemy instruktorom naszych recytatorów za przygotowanie młodzieży do konkursu oraz nagranie i przesłanie do organizatorów występów uczestników.

Jesteśmy wdzięczni za nagrody i dyplomy dla laureatów i uczestników konkursu, które ufundował Konsulat Generalny RP w Grodnie, a które przekażemy uczestnikom za pośrednictwem poczty.

A na zdobywców pierwszych miejsc czeka jeszcze finał w dniu 15 listopada 2020 r. Życzymy wszystkim finalistom udanych interpretacji wybranych utworów.

Teresa Kryszyń

 

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2