Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

X Plener młodych artystów „Ziemia i niebo Ferdynanda”

19 września w Bogdanowie rozpoczął swoją pracę X Plener młodych artystów „Ziemia i niebo Ferdynanda”, zorganizowany z okazji 150-lecia urodzin Ferdynanda Ruszczyca – rodaka, artysty, grafika, scenografa, profesora.

Uczestnicy ze szkół artystycznych Wołożyńszczyzny (Wołożyn, Gorodźki, Wiszniewo, Iwieniec, Raków) rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: od 7 do 11 lat i od 12 do 17lat, i mogli pokazać swoje umiejętności artystyczne. Z powodu skomplikowanej sytuacji pandemicznej na całym świecie wielu przyjaciół naszego Pleneru z kraju i zza granicy nie mogło przyjechać do Bogdanowa i wziąć udział w niniejszej edycji Pleneru-konkursu. Aby jak najwięcej młodzieży mogło dotknąć nieśmiertelnej spuścizny Ferdynanda Ruszczyca oraz poznać jego strony rodzinne, organizatorzy ogłosili konkurs-online „Ziemia i niebo Ferdynanda”, który będzie trwał od 19 września do 19 listopada b.r. Po podsumowaniu wyników konkursu prace uczestników można będzie obejrzeć na wirtualnej wystawie, zorganizowanej 10 grudnia.

Regulamin online-2

Początek sobotniej imprezy tradycyjnie rozpoczął się w kościele św. Michała Archanioła w Bogdanowie. Ta świątynia została uwieczniona na obrazie z 1898 roku „ Koło kościoła” pędzla Ferdynanda Ruszczyca. Po zwiedzaniu kościoła oraz krótkiej modlitwie uczestnicy odwiedzili cmentarz, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Artysty i jego krewnych.

W uroczystej inauguracji Pleneru wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły oraz znani białoruscy artyści Kastuś Kaczan, Aleksander Gryszkiewicz, Aleś Susza i Wiktor Saganowicz. Podczas inauguracji odczytano listy gratulacyjne od Kierownika Wydziału Konsularnego w Mińsku Konsula RP Piotra Apostolidisa i Prezesa ZS „Polska Macierz Szkolna” Stanisława Sienkiewicza.

„Postać tego malarza, urodzonego i tworzącego właśnie tu, w Bogdanowie, stanowi ważny i piękny wątek w naszej wspólnej polsko-białoruskiej historii”, – podkreślono w liście Pana Konsula.

„Tylko nieudawana miłość do tych stron jest w stanie wykreować na płótnie piękno Ziemi i Nieba, na której i między którymi istniejemy My”- zaznaczył Prezes ZS PMS. Prawdziwość tych słów odczuli uczestnicy podczas swojej pracy.

W imieniu Jury uczestników i gości przywitał Aleksander Gryszkiewicz. Zaznaczył, że „uczestnik takiego prestiżowego Konkursu już może siebie uważać za zwycięzcę”. W trakcie prezentacji książki-albumu „Ferdynand Ruszczyc – Obywatel Niepodległej” młodzież zapoznała się z Ruszczycem jako scenografem, dekoratorem, artystą, działaczem społecznym.

Miejsca do pracy w plenerze w okolicach Bogdanowa młodzi artyści dobierali z wielkim szacunkiem i odpowiedzialnością, szukali udanych ujęć perspektywicznych, aby przedstawić swoją wizję nieba i ziemi. W tym samym czasie uczniowie miejscowej szkoły uczestniczyli w niecodziennej zabawie: poznawali swoje tereny, przedstawione w obrazach „Ziemia” i „Koło kościoła”, układały te obrazy z puzzli, co okazało się wcale nie takie łatwe.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali jeszcze grę ze stacjami „Bogdanowo na obrazach Ruszczyca”, „Świat piękna”, „Poszerzamy horyzonty”, „Młodzi artyści”. Wszyscy gracze otrzymali upominki od organizatorów.

Jurorzy jak zawsze próbowali wyłonić najlepszych z lepszych. Oto ich werdykt:

w kategorii 7-11 lat:

I miejsce – Maksim Gubicz (Szkoła artystyczna Gorodźki)

II miejsce – Oksana Gordyniec (Szkoła artystyczna Wiszniewo)

III miejsce – Katarzyna Owsijenko (Szkoła artystyczna Wołożyn).

W kategorii 12-15 lat:

I miejsce – Stanisław Łowczy (Szkoła artystyczna Wołożyn).

II miejsce – Sofia Radziwiłko (Szkoła artystyczna Wołożyn).

III miejsce – Maria Gryniewiecka (Szkoła artystyczna Gorodźki).

Wszyscy uczestnicy Pleneru otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy – dyplomy i nagrody rzeczowe, przydatne w nauce rysunku i plastyki. Prace powstałe podczas Pleneru zostaną zaprezentowane na wystawie w Bogdanowie i będą pokazywane na wszystkich imprezach Roku Ruszczyca.

Jesteśmy bezmiernie wdzięczni stałym Partnerom Pleneru : ZS „Polska Macierz Szkolna ” oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za wsparcie organizacyjne .

Tych, którzy nie mogli być z nami w tym dniu, zapraszamy do udziału w online – konkursie „Ziemia i niebo Ferdynanda”, regulamin którego zamieszczamy niżej.

Czekamy na ciekawe prace i nowe imiona młodych twórców.

Ałła Makarewicz

 

z

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2