Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Narodowe Czytanie w Wołożynie

Do akcji Narodowe Czytanie po raz kolejny włączył się Oddział Rejonowy ZS ”Polska Macierz Szkolna” w Wołożynie. Dzięki zaangażowaniu członków oddziału mieszkańcy Wołożyna wzięli udział w tej międzynarodowej akcji Polaków na całym świecie.

Członkowie PMS, dzieci i młodzież, uczące się języka polskiego oraz rodzice włączyli się w czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego po polsku i po białorusku.

Czytelnicy i obecni na sali zapoznali się z życiem i twórczością Juliusza Słowackiego oraz z historią powstania dramatu na podstawie oryginalnej prezentacji, przygotowanej specjalnie na tę okazję.

Uczestnicy Czytania dowiedzieli się, że w 1914 roku z wielkim sukcesem pokazano „Balladynę” w Warszawie na scenie Teatru Polskiego. Scenografia, dekoracje i projekty kostiumów dla aktorów zostały opracowane przez Ferdynanda Ruszczyca – naszego Rodaka, znanego Artysty, Scenografa, Pedagoga. Jubileusz jego 150-lecia urodzin będziemy obchodzić w tym roku w ramach UNESCO. Z tej okazji zapraszamy wszystkich odwiedzić jego małą ojczyznę – Bogdanowo.

Ala Makarewicz

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2