Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

O Narodowym Czytaniu 2020 w Grodnie słów kilka…

Finał 9. odsłony Narodowego Czytania 2020 odbył się w dniu 6 września w Centrum Edukacyjnym Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie.

Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na tegoroczną akcję został wytypowany dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna ”. Utwór słynnego poety należy do najsłynniejszych dzieł polskiego romantyzmu, treści którego są aktualne i w naszych czasach. Carska cenzura wpisała „Balladynę” na listę dzieł zakazanych, ponieważ występuje w niej krytyka autorytarnej władzy, którą uzurpował Popiel IV- brat prawowitego króla Polski Popiela III. Sprawuje on krwawe rządy, o których poeta pisze, że: ” żywi karpie ciałem niewolników, nieraz wybiera dziesiątego z szyków i tnąc w kawały, ulubionym rybom na żer wyrzuca”.

Uwolnić kraj i zwrócić koronę, a wraz z nią i szczęście dla ludu, podejmuje się Kirkor. Jego rolę znakomicie zagrał Aleksander Laskowski. Natomiast Beata Możejko wcieliła się w bezwzględną Balladynę, która w dążeniu do bogactwa i władzy zabija siostrę, wygania własną matkę, podaję zatruty chleb fon Kostrynowi i w końcu ginie rażona piorunem z nieba. Rozkochany w Balladynie i gotowy dla niej na wszystko fon Kostryn – to Edward Rapiejko. Miłą i dobra, troszczącą się o matkę Alinę zagrała Weronika Żygulicz. Kochającą swoje córki Wdową, która poświęca własne życie dla dobra córki została Nadzieja Piasiecka. Zakochany w Alinie Filon – Michał Bogdziel. Postawę Grabca odzwierciedlił Andrzej Aleszczyk, a Eugeniusz Łągodzki został Żołnierzem. Pomagający sprawować sprawiedliwe sądy Kanclerz – Denis Szamigułow, a przynoszący dobre wieści Goniec – Jarosław Barcewicz. Występujące w dramacie mistyczne postacie Goplany, Skierki i Chochły zostały przedstawione widzom dzięki Julii Rudkowskiej, Polinie Sieryk i Bogdanowi Poczobutowi. Artur Miśkiewicz został Pustelnikiem, czyli wygnanym królem Popielem III, któremu los nieszczęścia dopisał. Wstęp do „ Balladyny” odczytał znany grodzieński aktor i bard Wiktor Szałkiewicz, a Paweł Bielenik przekazał, jak wyglądało życie w Polsce za czasów króla uzurpatora.
Na Czytaniu byli obecni przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie – konsulowie Aleksandra Olejnik i Piotr Urbanowicz. W swoim wystąpieniu konsul Piotr Urbanowicz nawiązał do historii akcji Narodowego Czytania oraz bardzo wysoko ocenił kunszt artystyczny i aktorskie umiejętności uczestników Czytania.

Prezes PMS Stanisław Sienkiewicz wręczył specjalne podziękowania Tatianie Kuklis, Mariannie Laskowskiej i Walentynie Możejko za pomoc w organizacji
Czytania – uszycie strojów dla aktorów. Po zakończeniu Czytania młodzi aktorzy otrzymali kwiaty z rąk publiczności oraz upominki, ufundowane przez Zarząd PMS.
W imieniu Zarządu Polskiej Macierzy Szkolnej serdecznie dziękuję uczestnikom Czytania za poświęcony czas i trud, za wspaniałą aktorską realizację fragmentów „Balladyny” i przekazanie obecnym piękna polskiego słowa.
Dziękuję publiczności, która przybyła do nas nie bacząc na trudności przedostania się do centrum miasta w tym dniu.
W swoim własnym imieniu chcę zaznaczyć, że podczas tego miesiąca prób i przygotowań było mi bardzo przyjemnie pracować z tak odpowiedzialną i zdolną grupą aktorską , jaką są uczniowie Liceum PMS i członkowie Wspólnoty ”Młoda Polonia” . Jestem dumna z ich osiągnięć, zdolności teatralnych, zaangażowania i wyników pracy.

Teresa Kryszyńł

więcej zdjęć

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2