Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

WIOSNA A PODRÓŻE

Wiosna – to dobra okazja do rozpoczęcia sezonu dalekich i nie tylko podróży, wyjazdów rodzinnych lub z przyjaciółmi, krajoznawczych czy edukacyjnych wycieczek oraz pełnych przygód i nowych wrażeń kolonii.

Jeden z pierwszych naszych wyjazdów przypadł na Białystok. Miasto już pięknie udekorowane wiosennymi kwiatami i zielenią, co zaobserwować mogliśmy chociażby przy Pałacu Branickich. Oko stęsknione do wiosennych kolorów wyłapywało różnobarwne prymulki, żółte żonkile, fioletowe hiacynty czy też zielone partery bukszpanowe urządzone wzdłuż alei głównej. Zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku często jest nazywany Wersalem Podlasia, zawdzięczając to między innymi otaczającemu parkowi i przepięknym ogrodom. Pałac Branickich, który młodzież z Liceum PMS miała okazję zwiedzić, jest najbardziej znanym zabytkiem Białegostoku. Przez lata zmieniając właścicieli, dzisiaj jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego.

Tuż obok Pałacu Branickich znajduje się Muzeum Wojska. Ekspozycje stałe pokazały nam ważne dla miasta i regionu wydarzenia z przeszłości, przedstawiły ewolucję umundurowania i wyposażenia. Ciekawym elementem ekspozycji czasowej były ówczesne aparaty fotograficzne i stare zdjęcia zrobione w Białymstoku, Wilnie, Warszawie i Grodnie. Kolejny punkt programu zaliczony!

Wszędzie pachniało wiosną i kwiatami, a w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek odczuwało się, że wiosenny nastrój zawitał też i tu. Spektakl „Szpak FryderyK” przypomniał nam, że wiosna to nie tylko kwiaty, ale też i ptaki. Bardzo kreatywne przedstawienie, w którym czynnie braliśmy udział. Na wejściu spotkał nas jakiś dziwny pan, rozdający wszystkim widzom pestki. Część się domyśliła, że to będzie potrzebne, inni zaś pytań nie zadawali, jedli. Jak okazało się później, pestki były potrzebne do karmienia szpaka przedstawieniowego, ale cóż, mówią, że kto pierwszy ten lepszy!

Po udanej zabawie trochę wyciszyliśmy się, zwiedzając Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Kościół wybudowany w stylu klasycystycznym, dosyć prosty, bez zbędnego zdobnictwa, dekoracji, pozłacania, bogactwa, ale w przeciwstawieniu do tego ma fascynującą historię powstania i wyjątkowe relikwie. Sądźcie sami – w świątyni są umieszczone relikwie krwi św. Jana Pawła II, relikwie bł. ks. Michała Sopoćki (spowiednika siostry Faustyny), ołtarz jest pomnikiem wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Białymstoku 5 czerwca 1991 roku. Stacje Drogi Krzyżowej są wykonane na podstawie malowideł i cytatów z dzienniczka s. Faustyny. Dodrze jest, będąc w Białymstoku, pomodlić się w tym kościele.

Tym zakończyliśmy naszą wycieczkę do Białegostoku. Nasze dziatki-kwiatki wróciły do domu trochę zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone!

Maria Gilewska

 

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2