Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

WIADOMOŚCI Z WILEJKI

Szanowni Czytelnicy! Mamy przyjemność zaprezentować Państwu krótkie sprawozdanie z wydarzeń w rejonie wilejskim.

Jak poinformowała nas prezes ZS „Polska Macierz Szkolna” w Wilejce Pani Ludmiła Siergiej, tradycyjnie w lutym odbyły się zawody w ortografii w każdej grupie wiekowej. W zależności od wieku, dzieci w każdej kategorii wiekowej otrzymały zróżnicowane zadania: zadania z łukami, rozsypanki wyrazowe, poszukiwanie brakujących liter, a dla najbardziej ambitnych- tłumaczenia z języka polskiego na rosyjski i odwrotnie. Uczniowie chętnie i licznie uczestniczą w konkursie ortograficznym. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, które ufundował Wydział Konsularny RP w Mińsku, za co serdecznie dziękuje .

 

***

Marzec był miesiącem wyjątkowym, ponieważ na zaproszenie „Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny” w dniach 4 – 5 marca Zespół Taneczny ,,Korowód” Wilejskiego Gimnazjum nr 2 uczestniczył w XVIII Dniach Kultury Kresowej w Białymstoku. Mieliśmy zaszczyt zaprezentować swoje umiejętności wspólnie z Chórem ,,Polonez” z Mińska na scenie Filharmonii Podlaskiej ! W niedzielę na Jarmarku Kaziukowym mogliśmy podziwiać wyroby rzemieślników ludowych, zachwycać się palmami, koszyczkami wielkanocnymi, spróbować makowiec oraz pączki polskie.

Dziękujemy Panu Rafałowi Cierniakowi i Pani Irenie Konon za tak miły pobyt w Białymstoku, za opiekę i ciepło serc.

***

Kwiecień pobudził nas wszystkich do działania. Tradycyjna wiosenna akcja sprzątania cmentarza polskich żołnierzy oraz policji państwowej startowała 1 kwietnia. Z grupą młodszych uczniów, uczących się języka polskiego, poszliśmy na cmentarz. Było to dla nich pierwsze spotkanie z historią Wilejki z przed stu laty, złożenie hołdu pamięci poległym żołnierzom, wspólna praca nad uporządkowaniem mogił. Akcja trwała przez cały tydzień.

Ludmiła Siergiej

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2