Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

CZYTANIE SIENKIEWICZA W BIAŁYMSTOKU

23 marca 2017 roku na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku został przedstawiony program związany z ubiegłorocznym jubileuszem śmierci Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Sienkiewicz znany i nieznany. Czytanie Sienkiewicza”. Było to publiczne czytanie dzieł pisarza, a jego ważnym elementem były fragmenty spektaklu, przygotowanego przez młodzież z Liceum Społecznego przy ZS PMS pod kierunkiem Ireny Czerniak. Fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu”, „Krzyżaków” oraz „Quo vadis” czytali zaproszeni goście, ludzie życia publicznego w Białymstoku.

Opiekę organizacyjną nad prezentacją i pobytem młodzieży w Białymstoku objął Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Prezentacja dzieł pisarza w takiej formie miała już swoją premierę 26 listopada ubiegłego roku w Sali multimedialnej Konsulatu Generalnego RP w Grodnie i nosiła charakter wspólnego publicznego czytania utworów pisarza pod tytułem „Czytamy Sienkiewicza”. (Więcej na ten temat: http://www.jpolski. by/archiwum/502-czytali%C5%9Bmy-sienkiewicza-w-grodnie.html). Było to wspaniałe wydarzenie, które z pewnością warto było powtórzyć. Wtedy też z inicjatywy Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” narodził się pomysł, by zaprosić uczestników i organizatorów publicznego czytania dzieł Sienkiewicza do Białegostoku.

Henryk Sienkiewicz to jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy i nowelistów polskich drugiej połowy XIX wieku. W 2016 roku obchodziliśmy 170. rocznicę jego urodzin i 100. rocznicę śmierci. Była to szczególna okazja, żeby pochylić się nad twórczością wybitnego pisarza, krzewiąc jego dorobek literacki oraz idee zawarte w jego książkach.

Irena Czerniak

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2