Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Podróż Klubu Kobiet „Grodnianka” do Zalesia

W 2015 roku polska społeczność na całym świecie będzie uroczyście obchodzić jubileusz 250.lecia urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, polskiego dyplomaty, kompozytora, działacza społecznego Rzeczypospolitej Polskiej, jednego z liderów powstania kościuszkowskiego.

Los tak zrządził, że nasz wybitny Rodak przez wiele lat mieszkał w Zalesiu koło Smorgoni, gdzie w odrestaurowanym ze środków UE pałacu powstało obecnie muzeum słynnego Rodaka. Michał K. Ogiński zamieszkał w Zalesiu od 1802r. i spędził w nim ponad 20 lat swego życia.

Autor słynnego poloneza ”Pożegnanie Ojczyzny” napisał w Zalesiu dużo pięknych utworów muzycznych.

Międzynarodowy festiwal zespołów kameralnych „ Zalesie zaprasza przyjaciół” w roku jubileuszowym ma się odbyć w już odrestaurowanej siedzibie.

Klub Kobiet „Grodnianka”, przygotowując się do tej podniosłej rocznicy, 22 listopada 2014 wybrał się w podróż do Zalesia, zwiedzając po drodze Krewo, Traby, Boruny, Holszany. Była to lekcja historii Polski w terenie, która umożliwiła jej uczestniczkom w nietradycyjny sposób sięgnąć do wiedzy z przeszłości, obejrzeć zabytki polskiej architektury i kultury, pochodzić śladami M.K. Ogińskiego i zrozumieć, dlaczego tym pięknym polonezem pożegnał on swoją Ojczyznę.

Zapraszamy naszą młodzież i wszystkich, zainteresowanych historią i kulturą Polski, do Zalesia Oginskiego.

Nadzieja Haponik.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2