Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Wyjazd studyjny do Warszawy

W ramach projektu „Odkurzamy zakurzone” 25 września 40- osobowa grupa uczniowi Liceum PMS w Grodnie oraz młodzież z Młodej Polonii wyjechała na zwiedzanie muzeów i archiwów warszawskich.

Projekt „Odkurzamy zakurzone” jest skierowany do młodzieży i osób dorosłych z Białorusi – w tym członków organizacji takich jak Wspólnota Młodej Polonii, uczniów szkół. Projekt ma za zadanie uzmysłowić uczestnikom siłę i ważność zasobów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych w poczuciu tożsamości narodowej.

W piątek 26 września zwiedziliśmy Archiwum Państwowe przy ul. Krzywe Koło. Przewodnik po archiwum opowiedziała o regulaminie Archiwum Państwowego, dokumentach przechowywanych oraz w jaki sposób można skorzystać z zasobów archiwalnych. Młodzież z wielką ciekawością obejrzała iluminowane rękopisy, rodzinne książki domowe, pamiętniki.
Następnym obiektem naszej podróży była Biblioteka Narodowa. Uczestnicy wycieczki zobaczyli księgozbiory biblioteki, zwiedzili Czytelnię Ogólną oraz magazyn książek archiwalnych.

Wieczorem czekała na młodzież nowa atrakcja, to spektakl w Teatrze ,, Polonia.”

27 września po śniadaniu Grodnianie wyruszyli do Wilanowa, by zwiedzić apartamenty wilanowskie pałacu Jana III Sobieskiego. Pałac zachwycił bogatym wyposażeniem wnętrz w luksusowe tkaniny , wyroby złociste, bogactwo roślin na plafonach „Cztery pory roku”, portretami króla ,królowej Marii Kazimierzy Sobieskiej z dziećmi. Chłopcy mogli założyć strój szlachecki i cieszyć się nim podczas wycieczki. Większość osób zwiedziło ogrody króla, które znajdują się tuż za ścianą pałacu.
Po wycieczce każdy otrzymał torbę wyposażoną w książki o pałacu w Wilanowie.
Wieczór młodzież spędziła na spektaklu w Och Teatrze.

W ostatnim dniu w niedzielę młodzież z PMS oglądała fabularny film „Miasto 44”. To film o miłości, młodości i walce w czasie Powstania Warszawskiego.

Po kinie można było zrobić sobie wymarzone zakupy w CH „Arkadia” .

W czasie pobytu w Polsce mieliśmy same przyjemności: w restauracjach w Warszawie młodzież mogła spróbować polskich dań jak również rosyjskich i ukraińskich. Przez cały czas pobytu w Warszawie dopisywała piękna słoneczna pogoda. Wzbogaceni kulturowo i szczęśliwi wróciliśmy do rodzinnego miasta Grodna.

Za tak wspaniale zorganizowaną wycieczkę chcemy podziękować Rafałowi Cierniakowi prezesowi Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny oraz MSZtowi za środki przekazane na nasz wyjazd.

Kierownik grupy Janina Sienkiewicz wraz z uczestnikami.
 

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2