Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Rymy to guziki, na które zapina się wierszyki

To piękne i nietypowe określenie rymów padło z ust Ewy Chotomskiej, córki Wandy Chotomskiej, usłyszeli je uczestnicy spotkań z Autorkami polskimi, zorganizowanymi przez Polską Macierz Szkolną w dniach 18-20 września 2014r.
W gości do czytelników, przede wszystkim tych najmłodszych, zawitały znakomite Autorki: Ewa Chotomska i Agnieszka Frączek. Przyjechały one do nas w ramach spotkań z poetkami polskimi, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Naszym Drogim Paniom towarzyszyły Pani Jolanta Słowik, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz kierownik Działu Promocji tejże biblioteki Pani Jolanta Grzelczyk.

Podczas pobytu na Białorusi Autorki spotkały się z uczniami Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej, uczniami szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku.

Pani Ewa Chotomska, scenarzystka takich programów telewizyjnych dla dzieci jak Tik-Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek, jest jednocześnie autorką piosenek, tak lubianych przez dzieci, m.in. Szczotka, pasta, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja Fantazja. Wcieliła się ona także w rolę Ciotki Klotki, razem z którą dzieci śpiewały, tańczyły, odgadywały wierszyki. Bardzo ciepło opowiadała uczestnikom spotkań o swojej mamie, Wandzie Chotomskiej, autorce około 250 książek dla dzieci, bardzo lubianych i czytanych już przez kilka pokoleń małych Polaków na całym świecie.

Pani Agnieszka Frączek, doktor habilitowany językoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim w czasie wolnym również pisze teksty dla dzieci. W swoich książkach popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie, pisze o homofonach, frazeologizmach, przysłowiach i rozprawia się z błędami językowymi. Podczas spotkań z dziećmi zaprezentowała swoje nowe wiersze i pokazała, ze budki mogą zamienić się w butki, pobawiła się z dziećmi, wykorzystując ćwiczenia logopedyczne.

Autorki sprezentowały do szkolnych bibliotek dobre książki z autografami. Cenną pamiątką tych spotkań jest CD z tekstem „ Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej w wykonaniu Szanownej Autorki z jej autografem, które przekazała do bibliotek Pani Ewa Chotomska.

Było to pierwsze spotkanie z Autorkami, piszącymi dla dzieci, ale mamy nadzieję, że był to dobry początek i czekają nas i nasze dzieci nowe przeżycia, nowe zaproszenia do pięknej krainy jaką jest literatura polska.

Teresa Kryszyń

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2