Kolejny Regionalny Plener Młodych Pejzażystów imienia Ferdynanda Ruszczyca „Ziemia i niebo Ferdynanda” odbył się w końcu maja na ziemi rodzinnej słynnego malarza w Bogdanowie. Organizatorzy Konkursu- Pleneru zapraszali wszystkich miłośników malarstwa Ruszczyca, z nadzieją na rozszerzenie geografii uczestnictwa. Zgodnie z Regulaminem uczestnicy najpierw nadsyłali swoje pracy Organizatorom, a podczas pleneru malowali pejzaży bogdanowskie, które tak malowniczo przedstawił w swojej twórczości Ferdynand Ruszczyc. Wśród uczestników zaocznej Edycji (a to ponad 40 młodych malarzy ze szkół rejonu wołożyńskiego i wilejskiego) byli uczniowie z Gimnazjum imienia F. Ruszczyca z Rudominia na Litwie, którzy bardzo zainteresowali się plenerem i chętnie zgłosili się do udziału. Jury mieli trudne zadanie, aby wyłonić najlepszych.
Uroczystość otwarcia i podsumowania Konkursu, a także wystawa prac oraz wręczenie nagród odbywało się w budynku, gdzie dzięki zaangażowaniu się miłośników twórczości F. Ruszczyca i władz miejscowych, ma powstać muzeum słynnego Rodaka.
Katarzyna Nowicka (Gran-Prix) i Walerija Ustiużanina ze Szkoły plastycznej w Wołożynie (I miejsce), Daria Bartaszewicz z Wilejki (II miejsce), Tatiana Beizzubienko z Iwieńca (III miejsce).
Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie
Przybliżenie twórczości Ferdynanda Ruszczyca. Wykład dla uczestników konkursu
„Droga do Ruszczyca”. W okolicach siedziby Malarza.
8 uczestników konkursu ze Szkoły nr 1 razem z opiekunem zostali zaproszeni przez Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana z Krakowa do udziału w warsztatach plastyczno-językowych. Pod czas warsztatów zaplanowano nie tylko zajęcia plastyczne, ale i zwiedzanie zabytków Krakowa i okolic. Wyjazd ma się odbyć na początku lipca.
Na IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczno-Literacki „Polak to brzmi dumnie” nadesłano 1145 prac plastycznych z Polski i ośrodków polonijnych z całego świata. Jana Moszko ze Szkoły nr 1 w Wołożynie za pracę „Ostatni marsz Janusza Korczaka”, która została specjalnie przygotowana do tego konkuru, otrzymała nagrodę i została zaproszona do Białegostoku na uroczystość podsumowania konkursu, wernisaż wystawy oraz wręczenie nagród.
Zespoły dziecięce: „Wiszniewskie Skowroneczki” z Wiszniewa, „Mała Tęcza” z Bogdanowa i „Promyki” z Sakowszczyzny ( naucz. Ema Borodako, Oksana Biekisz) mieli zaszczyt występować ze swoim repertuarem podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Mińsku, który został zorganizowany przez Miński Oddział ZS PMS, a także 1 czerwca podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.