Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

WSPÓLNA ŁAWKA

Od drugiego do szóstego czerwca b.r. ośmioklasiści z Liceum Społecznego PMS w Grodnie uczestniczyli w wymianie szkolnej zrealizowanej w ramach projektu „Wspólna Ławka”.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu czternastoosobowa grupa wraz z opiekunkami i gospodarzami spotkania pojechała do Pałacu Prezydenckiego. Akurat wtedy w oficjalnej siedzibie Prezydenta RP trwały przygotowania do obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca – nie przeszkodziły one jednak w zwiedzaniu tego największego pałacu w Warszawie.

Następnym punktem programu było oficjalne powitanie uczniów z Grodna w Gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie. Po obejrzeniu prezentacji o Polsce i Białorusi i po zajęciach integracyjnych uczniowie tego dnia uczestniczyli jeszcze w lekcji informatyki.

Kolejny dzień upłynął na uczestniczeniu w lekcjach wraz z polskimi rówieśnikami. Były zajęcia z j. polskiego, na których uczniowie czytali i wyjaśniali ballady Adama Mickiewicza; były również bardzo ciekawe zajęcia z chemii, w trakcie których nauczycielka przeprowadzała różne eksperymenty. Nie zabrakło także sportowych emocji i rywalizacji między gośćmi i gospodarzami.

Kulminacyjnym momentem było jednak wspólne penetrowanie sklepowych zasobów w jednej z warszawskich galerii. To spotkanie na neutralnym gruncie pomogło dzieciom w lepszym wzajemnym poznawaniu się i zaowocowało kolejnymi wspólnymi wyjściami w następnych dniach pobytu w Warszawie.

Kontynuacją prezentacji o Polsce była lekcja geografii prowadzona przy użyciu technik multimedialnych. Uczniom z Grodna wiedza o największych miastach Polski, o gwarach i o kulinariach została podana w bardzo atrakcyjny sposób.  Równie interesująca okazała się lekcja fizyki poświęcona regułom fizyki, które znajdują zastosowanie w przepływie prądu elektrycznego. Uczniowie mogli badać w praktyce to zagadnienie, przeprowadzając pod okiem nauczycielki różnorodne eksperymenty. Ta lekcja była doskonałym zwiastunem a zarazem namiastką tego, co czekało uczniów w Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu każdy mógł przeżyć niezwykłą przygodę z nauką.

Zwiedzanie centrum niewątpliwie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, jednak pobyt w Planetarium okazał się jeszcze większą niespodzianką. W sali projekcyjnej na ekranie przypominającym wnętrze kuli ziemskiej uczniowie obejrzeli film animowany o odwiecznym pragnieniu człowieka. Odkrywali tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. Dla wielu było to doświadczenie niezwykłe, wręcz inspirujące.  

Nieopodal Planetarium znajduje się Biblioteka Uniwersytecka z pięknym ogrodem na dachu. Tego dnia wszyscy mogli podziwiać wspaniały widok, który roztacza się z góry. Po sesji zdjęciowej młodzież wraz z opiekunami wróciła na lekcje plastyki i tańca.

Wspólnie obejrzany fragment „Pana Tadeusza” oraz cenne wskazówki nauczycielki zainspirowały uczniów do namalowania własnej interpretacji dworku szlacheckiego. Zajęcia te stanowiły też wprowadzenie do wspólnej nauki staropolskiego tańca. W rytmie i melodii poloneza uczniowie mogli odkrywać bogactwo polskiej kultury, poczuć klimat minionej epoki i przy okazji świetnie się bawić.

Przedostatni dzień pobytu w Warszawie obfitował wieloma atrakcji. Ostatnią z nich były zajęcia teatralne prowadzone metodą dramy. Uczniowie, podzieleni na dwie mieszane grupy, mieli przygotować inscenizacje ballad A. Mickiewicza. Zabawa była przednia, zaś efekty wspólnej pracy równie zadowalające.

Ostatni dzień rozpoczął się od gry plenerowej na Krakowskim Przedmieściu. Młodzież miała za zadanie znalezienie znanego portrecisty i malarza Warszawy Bernardo Belotto zwanego Canalettem. Cztery grupy o mieszanych składach podążały wyznaczonym szlakiem, słuchając wskazówek udzielanych im przez żebraka, córkę malarza i handlarza rycin. Wszyscy odnieśli sukces – odnaleźli Canaletta, który czekał na nich pod Kolumną Zygmunta.

Zwieńczeniem zabawy było obejrzenie obrazów autorstwa Bernardo Belloto w Zamku Królewskim. O wartości dzieł tego artysty świadczy fakt, że na podstawie jego obrazów wiernie oddających rzeczywistość współczesnej mu Warszawy, odbudowano zrównaną po II wojnie światowej z ziemią Warszawę.

Będąc w Warszawie, nie można pominąć Muzeum Powstania Warszawskiego. Wiedzą już o tym uczniowie z Grodna. W bardzo realny sposób, za pomocą wielu wizualizacji i projekcji filmów, dowodów waleczności tych, którzy ginęli za wolność Ojczyzny – przenosi to miejsce zwiedzających w tamtą rzeczywistość. Zapada w pamięć i nie pozwala zapomnieć.

Zwiedzanie muzeum wprowadziło uczestników wycieczki w nastrój zadumy – jednak na krótko, ponieważ następnym punktem programu była kolacja pożegnalna, po której po raz kolejny odbył się towarzyski mecz między gośćmi i gospodarzami.

W końcu nadszedł czas pożegnania. Nie obyło się bez wzruszenia i łez…

Pocieszeniem jednak jest to, że szkoła w Grodnie niedługo będzie gościć uczniów z Polski.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2