Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Plener orzeszkowski

Plener orzeszkowski W dniu urodzin Elizy Orzeszkowej, 6 czerwca, 52-osobowa grupa dzieci i młodzieży udała się w podróż do miejsca urodzenia pisarki  – Milkowszczyzny.

W muzeum krajoznawczym, które mieści się w byłej szkole imienia Elizy Orzeszkowej, kustosz muzeum p. Tatiana Sawienkowa opowiedziała uczestnikom wyjazdu o latach, spędzonych w rodzinnym majątku przez małą Zunię, o jej pierwszych próbach literackich, zabawach i goryczach dziecięcych, a na koniec zaprosiła na herbatkę leczniczą, zaparzoną ze specjalnego zestawu ziół, opisywanych w powieściach Pani Elizy.

Następnym punktem wyprawy była słynna aleja klonowa, która kiedyś prowadziła do dworu państwa Pawłowskich. Dziś na tym miejscu jest tylko pamiątkowa tablica.

Staramy się wszyscy zmieścić przy tej tablicy, robimy pamiątkowe zdjęcie i jedziemy dalej – do Bohatyrowicz, na grób Jana i Cecylii, założycieli rodu Bohatyrowiczów. Słuchamy legendy o Janie i Cecylii, ze smutkiem obserwując brak tych stu domów, w których kiedyś tętniło życie, rozbrzmiewał śmiech dzieci, dziewczęta i chłopcy śpiewały i tańczyły, a w dni powszednie wrzała praca na polu i we dworze.

Od Bohatyrowicz już tylko 2 km dzieli nas od kolejnego symbolu powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”- Mogiły Powstańców z 1863roku. W ciszy i modlitwie oddajemy hołd poległym za wolność i wracamy na brzeg Niemna, nad którym kiedyś tak lubiła przesiadywać Pani Eliza podczas swoich pobytów w Bohatyrowiczach.

Teraz jest czas na rysowanie tych widoków, które zwiedziliśmy podczas podróży i które obserwujemy bezpośrednio: piękny, majestatyczny Niemen, łodzie rybaków, ptaki nad wodą i szelest tataraku.

Plener orzeszkowski  Plener orzeszkowski Plener orzeszkowski Plener orzeszkowski Plener orzeszkowski Plener orzeszkowski

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2