Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych na Warmii i Mazurach, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez kulturalnych Barczewa. Twórcą i realizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. Festiwal ma zasięg międzynarodowy i do udziału w nim są zapraszane chóry amatorskie z różnych krajów świata: Rosji, Łotwy, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Węgier, Singapuru, Niemiec i Polski.

Tegoroczna 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego Barczewo 2014 została zorganizowana w dniach 29-31 maja. Głównym celem festiwalu jest upamiętnienie postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora urodzonego w Barczewie, twórcy „Roty” i „Hymnu Warmii”, wielkiego patrioty i Polaka, którego działalność była istotnym czynnikiem kształtowania polskiej świadomości na ziemiach północnych. Chodzi również o zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację jego kompozycji chóralnych a cappella oraz dzieł oratoryjnych.

Reprezentantem  z Grodna był chór Seniori Cantabili Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ZS Polska Macierz Szkolna.  Uczestniczyliśmy po raz drugi ( w 2010 r. na IX Festiwalu wystąpiliśmy poza programem konkursowym) w tak wysokiej rangi międzynarodowym wydarzeniu muzycznym.

Chór wykonał w programie konkursowym następujące utwory:

1.    Krakowskie wesele – Feliksa Nowowiejskiego,
2.    Jezu Rex Admirabilis – Giovanni Pierluigi da Palestrina,
3.    Dona nobis pacem – W.A. Mozart,
4.    Wieczór zapada – muz. Ks. Romuald Rąk, opr. S. Krupa,
5.    Wyszła dziewczyna – pieśń ludowa, opr. Franciszek Ryling,
6.    Stary Olsztyn – muz. J. Klukowski, sł. T. Frangrat,
7.    Jest taki  kraj – opr. W. Adamowicz

Nasz chór również wystąpił w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny  w Klebarku Wielkim  oraz w Zakładzie Poprawczym w Barczewie. W programie koncertów towarzyszących  znalazły się utwory:

1. „Moja Warszawa” – muz. W. Adamowicz, sł. R. Kacynel,
2. „Za Niemen „ – sł. August Bielowski, opr. Muz. Jan Mincewicz,
3. „ W mojem ogródecku „ – pieśń ludowa,
4.„Dom wschodzącego słońca” – polska wersja amerykańskiej piosenki ludowej,
5. „Kresowianka” – muz. Wiktor Adamowicz, sł. Kazimierz Stępień.

Podczas koncertu galowego  Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego chór Seniori Cantabili otrzymał dyplom za uczestnictwo  oraz nagrodę  – puchar- i Dyplom za pielęgnację tradycji kultury polskiej poza granicami Polski.

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego  XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2