Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Tradycje wielkanocne

Tradycje wielkanocne Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tydzień poprzedzający Wielkanoc stanowi okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń i nazywany jest Wielkim Tygodniem.  W Liceum Społecznym im. E. Orzeszkowej w Grodnie w okresie Wielkiego Tygodnia uczniowie klas młodszych mają możliwość przybliżenia nie tylko istoty Zmartwychwstania, jak również zapoznania się z polskimi obyczajami wielkanocnymi. Tak 15 kwietnia 2014 r. odbyła się lekcja otwarta z udziałem rodziców, której  celem było poznawanie tradycji wielkanocnych.  Lekcja została przeprowadzona i zorganizowana przez kierownika biblioteki ZS PMS Janinę Sienkiewicz oraz nauczycielkę Helenę Mielesz.

 

Podczas lekcji uczniowie poznali obyczaje Niedzieli Palmowej, ludowe tradycje i atrybuty Wielkiego Tygodnia, dowiedzieli się także co dawniej wkładało się do wielkanocnego koszyka oraz jak wyglądał kiedyś lany poniedziałek.  

Obecni na lekcji prezes ZS PMS Stanisław Sienkiewicz i dyrektor liceum Antoni Pacenko dziękowali organizatorom i uczniom zaangażowanym w przebieg lekcji za trwanie w polskich tradycjach wielkanocnych i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

Na zakończenie uczniowie otrzymali słodkie upominki od Wielkanocnego Zająca – jednego ze świeckich symboli wielkanocnych.

 Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP