Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Tradycje wielkanocne

Tradycje wielkanocne Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tydzień poprzedzający Wielkanoc stanowi okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń i nazywany jest Wielkim Tygodniem.  W Liceum Społecznym im. E. Orzeszkowej w Grodnie w okresie Wielkiego Tygodnia uczniowie klas młodszych mają możliwość przybliżenia nie tylko istoty Zmartwychwstania, jak również zapoznania się z polskimi obyczajami wielkanocnymi. Tak 15 kwietnia 2014 r. odbyła się lekcja otwarta z udziałem rodziców, której  celem było poznawanie tradycji wielkanocnych.  Lekcja została przeprowadzona i zorganizowana przez kierownika biblioteki ZS PMS Janinę Sienkiewicz oraz nauczycielkę Helenę Mielesz.

 

Podczas lekcji uczniowie poznali obyczaje Niedzieli Palmowej, ludowe tradycje i atrybuty Wielkiego Tygodnia, dowiedzieli się także co dawniej wkładało się do wielkanocnego koszyka oraz jak wyglądał kiedyś lany poniedziałek.  

Obecni na lekcji prezes ZS PMS Stanisław Sienkiewicz i dyrektor liceum Antoni Pacenko dziękowali organizatorom i uczniom zaangażowanym w przebieg lekcji za trwanie w polskich tradycjach wielkanocnych i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

Na zakończenie uczniowie otrzymali słodkie upominki od Wielkanocnego Zająca – jednego ze świeckich symboli wielkanocnych.

 Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne Tradycje wielkanocne

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2