Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

„Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Polacy nie gęsi, iż swój język mają To słynne zdanie wygłosił pięć wieków temu Mikołaj Rej z potrzeby zerwania z królującą w okresie Renesansu modą pisania po łacinie. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Polska Macierz Szkolna w Grodnie postanowiła uczcić ten ważny dla naszej kultury dzień poprzez organizowanie zawodów językowych.

W zawodach wzięło udział 14 drużyn ze szkól Grodna i Porzecza. Rywalizacja drużynowa odbywała się w trzech konkurencjach: dyktando (60 punktów), temat ustny „Najpiękniejsze miejsce na ziemi” (10 punktów), inscenizacja teatralna (10 punktów). Przed rozpoczęciem pierwszej części konkursu wiceprezes Teresa Kryszyń przypomniała historię obchodów Dnia Języka Ojczystego, zachęcając młodzież, by zawsze dbała o piękno i poprawność języka. Następnie uczniowie napisali krótkie dyktando, sprawdzające ich znajomość poprawnej polszczyzny. Potem wzięli udział w kolejnej części konkursu, tym razem już nie indywidualnej a zbiorowej. I to właśnie zabawa drużynowa przyniosła im najwięcej radości.

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja języka polskiego, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Inicjatywa spotkała się z dużym entuzjazmem, ale przede wszystkim była doskonałą okazją do uświadomienia młodym ludziom, że promowanie języka ojczystego może być interesujące i może sprawiać przyjemność.

Drużyny oceniane były przez jury, składające się z nauczycieli i metodyków Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie: Wojciecha Mulika, Tatiany Biełockiej, Anny Łukuć.

Do wspólnego świętowania Dnia Języka Ojczystego zaproszeni również zostali goście: konsul RP w Grodnie Zbigniew Pruchniak i konsul RP w Grodnie Ewa Lewczuk. Obecny prezes ZS PMS Stanisław Sienkiewicz przypomniał uczniom, że każdemu Polakowi piękno języka ojczystego powinno szczególnie leżeć na sercu, a niepokojące nadużywanie wyrazów obcojęzycznych z powodzeniem dałoby się zastąpić polskim odpowiednikiem.

W zawodach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zwyciężyła drużyna z Polskiej Szkoły w Grodnie. Gratulujemy!

Polacy nie gęsi, iż swój język mają  Polacy nie gęsi, iż swój język mają Polacy nie gęsi, iż swój język mają

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2