Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

W słusznej sprawie

Potrzeba wyposażenia w niezbędne do nauki i doskonalenia umiejętności językowych pozycje książkowe dotyczy on tak szkół polskich, jak i innych form nauczania języka polskiego.

Powstawały już różne propozycje od wznowienia druku starych pozycji do tłumaczenia podręczników z różnych przedmiotów. Jednym z rozwiązań kwestii podręcznikowej była również propozycja napisania nowych podręczników. Równolegle w Polsce są organizowane zbiórki książek i podręczników do nauki języka polskiego dla uczących się polskiego na wschodzie. Oczywiście żadna z opcji nie rozwiąże szybko problemu podręcznikowego, ale od czegoś trzeba zacząć.

Polska Macierz Szkolna stara się zadbać o właściwe i fachowe zaopatrzenie w pomoce szkolne, rozwiązując sprawę podręcznikową w swoim Liceum Społecznym im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie poprzez zamawianie i pozyskiwanie co raz to nowszych pozycji książkowych, uzupełniając nimi księgozbiór swojej biblioteki. Z księgozbioru biblioteki może korzystać praktycznie każdy nauczyciel i uczeń, jest to niewątpliwie duże wsparcie, ale dostosowanie podręcznika do programów obowiązujących na Białorusi oraz różnorodność form nauczania języka polskiego sprawiają, że nauczycielowi jest trudno dostosować się do tych wymogów, tak więc pozostaje mu kwerenda w bibliotece (pod warunkiem, że jest dobrze wyposażona) i korzystanie z kilku podręczników naraz.

O tym jak rozwiązać sprawę z podręcznikami rozmawiali prezes ZS PMS Stanisław Sienkiewicz, wiceprezes Teresa Kryszyń oraz zespół nauczycieli: dr Tatiana Biełocka, dr Danuta Myszko, dr Anna Łukuć i mgr Halina Mickiewicz. Spotkanie odbyło się 3 stycznia w Centrum Edukacyjnym ZS PMS. Zaproszeni nauczyciele wzięli udział w dyskusji nad potrzebą nowych podręczników na różnych poziomach nauczania i możliwości złożenia zamówień na podręczniki dla nauczycieli szkół polskich. W trakcie rozmowy powstała idea stworzenia zeszytów ćwiczeń dla różnych poziomów nauczania. Pracy podejmą się: dr Danuta Myszko i dr Tatiana Biełocka, które do końca roku szkolnego opracują zeszyty dla pierwszego roku nauczania z uwzględnieniem różnic wiekowych uczniów (klasy 5-8 i 10-11).

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2