XVI rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczął się 6 października w Centrum Edukacyjnym ZS PMS. W ramach inauguracji nowego roku akademickiego UTW odbył się cykl wykładów: „Odsiecz Wiedeńska, jedna z najważniejszych bitew w dziejach Europy” (prelegent mgr Wojciech Mulik), „Kanonizacja –ogłoszenie świętym” (prelegent ks. dr Józef Makarczyk) i „Grażyna Lipińska z rodu Skarbków” (prelegent prof. Wanda Renik). 13 października została odprawiona msza Św. w kościele OO. Franciszkanów Grodnie w intencji słuchaczy UTW.
Grażyna Lipińska z rodu Skarbków
„Pan Bóg przeznaczył Ją do spełnienia roli szczególnej” słowami Cezarego Chlebowskiego 20 października w Centrum Edukacyjnym Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie rozpoczęła swój wykład prof. Wanda Renik, wygłoszony w ramach planu zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Znana i ceniona w Grodnie badaczka przybyła, żeby przedstawić sylwetkę Grażyny Lipińskiej z domu Skarbków.
Wykład był oparty na pracy badawczej prof. Wandy Renik, która zgromadziła i przedstawiła nie tylko informacje z życia wielkiej patriotki Grażyny Lipińskiej, ale zwróciła się w swoich rozważaniach do niesamowitej historii jej rodziny. Opowiedziała również o bezkompromisowych dla Polaków czasach, kiedy walczyli w strukturach Armii Krajowej na terenach obecnej Białorusi.
Wanda Renik odtworzyła niektóre strony życia rodzinnego Lipińskiej, cytując m.in. Barbarę Otwinowską, przypomniała również rodowód rodziny Skarbców, skupiając się na wspomnieniach o matce – Annie Skarbek. Bogata biografia Grażyny Lipińskiej w dużej mierze jest zasługą jej rodziny i tradycji rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Całe życie służyła Ojczyźnie i ludziom, czerpiąc siły do swojej misji z głębokiej wiary w Boga.
Jej lekcja miłości Ojczyzny i miłości bliźniego w każdych warunkach – ma wymiar ponadczasowy.