Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Festiwal Piosenki Polskiej Grodno 2013

Image II Festiwal Piosenki Polskiej odbył się 26 maja w sali Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Celem imprezy była promocja polskiej piosenki, kultywowanie języka polskiego i zachęcanie do aktywności artystycznej młodego pokolenia Polaków.

Organizatorem drugiej edycji festiwalu była "Polska Macierz Szkolna", jednak u źródeł idei festiwalowej stał jego pomysłodawca Wojciech Mulik, nauczyciel historii w Liceum Społecznym ZS PMS.  Festiwal przyciąga miłośników muzyki polskiej, dzięki czemu wydarzenie staje się dobrą tradycją w kulturalnym życiu Grodna.

W tym roku swój udział zgłosiło 13 młodych artystów, praktycznie wszyscy są uczniami Liceum ZS PMS.  Uczestnicy do festiwalu przygotowali się bardzo odpowiedzialnie i pięknie zaśpiewali przygotowane przez siebie utwory. Młodzi artyści zaprezentowali szeroki wachlarz gatunków muzycznych: od lirycznych piosenek po rockowe wykonania współczesnych aranżacji. W konkursie zabrzmiały piosenki z repertuaru Anny German, Edyty Górniak, Czesława Niemena, grupy Lady Pank i in. Publiczność, oklaskująca występy młodych wykonawców, dobrze się bawiła, nucąc znane polskie piosenki.

Image Komisja oceniająca wykonawców miała trudny orzech do zgryzienia, aby wytypować zwycięzców. Dlatego jurorzy: konsul RP w Grodnie Natalia Próchniak, wykładowca Muzycznego College w Grodnie Brunon Termion, solistka Kapeli Grodzieńskiej Maryna Gorowaja, nauczycielka muzyki z Polskiej Szkoły w Grodnie Ludmiła Wojkiel i nauczycielka języka polskiego w Liceum ZS PMS Łucja Kulwanowska – aby podjąć właściwe decyzję, udali się do specjalnego pomieszczenia na naradę. W tym czasie festiwalowe emocje uatrakcyjnił występ młodzieży z Sopoćkin „Sopoćkińskie urwisy” pod kierownictwem Andrzeja Janulewicza. Urwisy bawili publiczność, przedstawiając różne interpretacje muzyczne dziecięcej piosenki „Wlazł kotek na płotek”.

Image Grand Prix Festiwalu otrzymały siostry Tatiana i Julia Gołowienko za brawurowe wykonanie piosenki Czesława Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”. Dla Tatiany i Julii nie jest to pierwszy udział w festiwalu. Rok temu dziewczynki otrzymały nagrodę dla najmłodszego uczestnika. Zwyciężczynie chodzą do 5 klasy Gimnazjum nr 10 w Grodnie i zajmują się wokalem zawodowo. Mają na swoim koncie inne nagrody na szczeblu krajowym.

II miejsce zajął Władysław Budrowski za piosenkę z repertuaru Lady Pank „Zawsze tam, gdzie ty”, III miejsce uzyskała Karina Bogdzia, ubiegłoroczna finalistka festiwalu. Karina zaśpiewała prowokacyjnie za Danutą Rinn „Gdzie te chłopy”. Jurorzy przyznali również wyróżnienia dla Anastazji Cybulskiej za piosenkę Magdy Tul „Jestem”, Tatianie Wasiuk za piosenkę Edyty Górniak „Kasztany” i Wioletcie Szumiło, która zaśpiewała utwór Virgin „Snem było życie”.  

Image Za udział w festiwalu każdy z uczestników otrzymał dyplom. Główną nagrodą festiwalu był laptop. Wszystkie nagrody ufundował sponsor prywatny Andrzej Kisieliński z Warszawy, a płyty z polskimi przebojami muzycznymi ufundował Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Festiwal rozwija język ojczysty za pomocą polskiej piosenki, dodaje otuchy i pewności siebie młodym, uzdolnionym wokalnie Polakom. Życzymy festiwalowi rozwoju, a zwycięzcom gratulujemy z całego serca i życzymy dalszych sukcesów.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2