18-19 maja odbyła się wyjątkowa uroczystość w historii Liceum Społecznego Zjednoczenia Społecznego „Polska Macierz Szkolna”. Liceum, obchodzące w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia, otrzymało imię wybitnej pisarki, wielkiej Polki i Grodnianki Elizy Orzeszkowej. Tym samym społeczność licealna dołączyła do grona tych osób, instytucji i szkół, dla których życie i twórczość autorki „Nad Niemnem” stanowią drogowskaz w życiu codziennym i działalności społecznej.
Jubileuszowe obchody rozpoczęły się 18 maja składaniem wieńców przy pomniku i na grobie Elizy Orzeszkowej oraz uroczystą Mszą św. w Kościele Zwiastowania NMP w Grodnie za duszę ś.p. Elizy Orzeszkowej w 103. rocznicę jej śmierci. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu okolicznościowego, poświęconego pamięci Elizy Orzeszkowej, składający się z utworów, które były wykonywane za życia wielkiej pisarki. Koncert został wykonany przez orkiestrę Kapeli Grodzieńskiej pod kierownictwem Władzimira Bormotowa i uświetniony występem solistów Mariny i Władzimira Gorowych.
Główne uroczystości miały miejsce 19 maja. Rozpoczęły się uroczystą Mszą św. Graduacyjną odprawioną w Bazylice Katedralnej, dokąd licznie po wspólnym, imponującym przemarszu ulicami Grodna przybyli uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i osoby związani od lat z Liceum, a także zaproszeni goście. Mszę celebrował ks. biskup Aleksander Kaszkiewicz, który dokonał poświecenia Sztandaru Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej.
Następnie wszyscy przeszli ulicami miasta do budynku Liceum – Centrum Edukacyjnego Polskiej Macierzy Szkolnej, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość nadania Liceum Społecznemu PMS imienia Elizy Orzeszkowej. Prezes ZS PMS Stanisław Sienkiewicz w swoim wystąpieniu przedstawił dorobek liceum, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego rozwoju i życzył młodzieży, żeby godnie naśladowała krzewicielkę kultury polskiej, gorącą patriotkę i Wielką Grodniankę. Obecny na uroczystości Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Orzeszkowa, świadcząca o polskości Grodna, stanie się znakomitą patronka Liceum. Dziękując wszystkim nauczycielom, wręczył na ręce prezesa ZS PMS zestaw plansz i map historycznych.
Następnie głos przekazano młodzieży, która przygotowała program słowno – muzyczny, poświęcony Elizie Orzeszkowej.
Po części artystycznej została odsłonięta tablica pamiątkowa ofiarodawcom budowy Centrum Edukacyjnego PMS. Aktu odsłonięcia tablicy dokonał Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
Uroczystość, jednocząca całą społeczność szkolną, przebiegła w duchu poszanowania tradycji i spuścizny etycznej patronki. Twórczość Orzeszkowej daje bowiem znakomitą okazję do głębszej refleksji nad polskim patriotyzmem, naszą przeszłością i przyszłością.