Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Tuwim na Horodniczańskiej

Tuwim na Horodniczańskiej 17 marca w Polskiej Macierzy Szkolnej odbył się konkurs poświęcony poezji Juliana Tuwima. Spotkanie to zostało bardzo starannie przygotowane przez panią Eleonorę Kryszyń, pod której czujnym okiem uczniowie PMS zaprezentowali wiersze poety.

Wydarzenie to poprzez przypomnienie wszystkim dobrze znanych utworów Tuwima było nie tylko godnym punktem obchodów Roku Juliana Tuwima, ale przede wszystkim swoistym hołdem pamięci twórczości poety. Młodzież poprzez akademię słowno-muzyczną zaprezentowała sylwetkę  Tuwima oraz przypomniała najbardziej znane jego wiersze . 
Jury w składzie pani Teresy Kryszyń, pani Jadwigi Carewicz i pani Olgi Wojciechowskiej  I miejsce przyznało Małgorzacie Olizarowicz za bardzo artystyczną i solidnie przygotowaną recytację wiersza „O panu Tralalińskim”. II miejsce zdobyły Kamilla Nawojczyk („Grześ”) i Polina Zawileńczyk („Warzywa”), III miejsce – Anita Bobrza („Rzeczka”), Karolina Kulikowska („Abecadło”) oraz Anna Myszko („Gdyby…”). Dyplomy miejsca IV powędrowały do Kiryłła Kwasowki („Okulary”), Sanam Wazir („Warszawa”), Marii Szymanowskiej („Strofy o późnym lecie”), Kariny Roszczyk („Warszawa”), Uljany Krawczuk („Okulary”) i Anastazji Białoszewskiej („Słoń Trąbalski”). Specjalną nagrodę wyróżnienia zdobyła Julia Duchownik („Ptasie plotki”). Wszyscy otrzymali cenne nagrody książkowe i dyplomy. Należy zaznaczyć, iż choć wszyscy uczestnicy swą przygodę z językiem polskim zaczęli dopiero rok bądź dwa lata temu, to recytacje wierszy w ich wykonaniu zawierały tak prawdziwy artyzm i swobodę sceniczną, jak i bardzo staranną polszczyznę.
    Na pożegnanie uczniowie zaprezentowali niezwykle kolorową inscenizację słynnej „Lokomotywy”. Dyrektor Liceum PMS Antoni Pacenko serdecznie podziękował uczestnikom konkursu, rodzicom i wszystkim gościom za przybycie, podkreślił, iż słysząc dojrzałą polszczyznę dzieci, które chcą uczyć się języka polskiego, napawa go duma i nadzieja, że wszystkie kolejne przedsięwzięcia i plany placówki będą rozwijały się i mknęły do przodu jak prawdziwa „Lokomotywa”.
Tuwim na Horodniczańskiej  Tuwim na Horodniczańskiej
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2