Obchody rocznicowe powstania styczniowego
W roku poświęconym rocznicy powstania styczniowego organizowane są liczne projekty edukacyjne i konkursy poświęcone tematyce powstańczej. W obchody również zaangażowała się Polska Macierz Szkolna.
Z tej okazji, 20 stycznia, młodzież z Liceum Społecznego ZS PMS, Klubu Studentów Polskich i Młodej Polonii zaprezentowała program słowno-muzyczny „GLORIA VICTIS”.
Widowisko było podzielone na części odwołujące się do najistotniejszych wydarzeń z okresu pierwszego rozbioru Polski i wydarzeń z roku 1863. Impreza miała na celu ukazanie polskiego powstania narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Powstania, które połączyło historię narodów, które tworzyły niegdyś wspólne państwo – zgodnie z powstańczym herbem, na którym widnieje Orzeł Biały, Pogoń i Michał Archanioł.
Wieczornica była adresowana przede wszystkim do młodzieży. Organizatorzy chcieli, by uczestnicy, zainspirowani wydarzeniami 1863 r., poznali historię polskiego narodu, a także miejsca związane z powstaniem na terenie Białorusi i biografie jego przywódców i bohaterów: Romualda Traugutta, Konstantego Kalinowskiego i in. Powstanie styczniowe jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski zasługuje na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków.
Program, który zaprezentowała młodzież wzruszył i skłonił do refleksji zgromadzonych na sali. Był on oparty na dramatycznych losach Polski i walce o jej niepodległość. Występ młodzieży był bardzo przekonywający.
Inscenizacji towarzyszyły występy narodowego zespołu pieśni i tańca „Lechici” pod kierownictwem Reginy Zawadzkiej. Wzruszające i przejmujące pieśni patriotyczne wykonane przez zespół harmonijnie wpisały się w scenariusz wieczornicy.
Piękny występ zachwycił i wzruszył publiczność, a młodzież została nagrodzona gromkimi brawami.
Gościem Honorowym był Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, który zabrał głos na zakończenie spotkania. Jego treściwa refleksja nad ciągle żywym mitem powstania styczniowego i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego pamiętamy o powstaniu, które poniosło klęskę, była bardzo interesująca. Musimy być dumni z dobrej organizacji powstania, sprawnej konspiracji i pamiętać o waleczności powstańców i ich przywódców.
Prezes ZS PMS Stanisław Sienkiewicz podsumowując spotkanie, podkreślił znaczenie heroicznej postawy zesłanych powstańców, którzy mogą służyć dla nas jako wzór do naśladowania.