Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Poznajemy Polskę

Poznajemy Polskę Nauka w Liceum Społecznym Polskiej Macierzy Szkolnej – to nie tylko przyjazna atmosfera, ciekawe lekcje, dobre wyposażenie w materiały dydaktyczne i możliwość korzystania z bogatej biblioteki. To również atrakcyjne wyjazdy w celu aktywnego poznania kultury i historii Polski. Korzystają z nich zarówno uczący się tu dzieci i młodzież, jak i uczniowie dorośli.

W dniach 3-8 stycznia pokaźna grupa naszych najstarszych uczniów udała się na zwiedzanie Polski południowej. Mieszkaliśmy w niedużej górskiej wsi wśród prawdziwych górali, co dało nam możliwość słuchania ich języka i zobaczenia strojów regionalnych, w których mieszkańcy brali udział we Mszy św. na Trzech Króli. Z wioski niedaleko było w góry. Zdobyliśmy Rusinową Polanę, skąd można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr, a spacerek uroczą Doliną Kościeliską przysporzył nam wiedzy o Podhalu i jego historii. Zwiedziliśmy również Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Jaworzyńskiej – Królowej Tatr na Wiktorówkach. Oprócz niego, drewnianą architekturę sakralną mogliśmy podziwiać także w kaplicy na Jaszczurówkach w Zakopanem. A spacerując słynnymi Krupówkami, oglądaliśmy kamienice powstałe w modnym na początku XX wieku stylu zakopiańskim, w którym są zbudowane również niektóre kamienice grodzieńskie. Zakopane – to nie tylko zimowa stolica Polski, ale i karty polskiej historii. Zwiedziliśmy cmentarz na Peksowym Bzysku, gdzie są pochowani związani z Zakopanem wybitni Polacy, między innymi Witkacy, Orkan i Przerwa-Tetmajer. Był także czas na degustację słynnych oscypków i podziwianie wyrobów regionalnych.

Spędzaliśmy czas nie tylko na poznawaniu kultury i historii, sporo było również zabawy. Na Trzech Króli przejechaliśmy się kuligiem z pochodniami, a potem było ognisko, na którym śpiewaliśmy polskie pieśni biesiadne i kolędy, a także słuchaliśmy piosenek góralskich w wykonaniu naszego gospodarza domu (po góralsku – „gazdy”). Był również czas na białe szaleństwo na dobrze wyposażonych stokach, zaś dla tych, którzy nigdy w życiu nie stali na nartach górskich, został zamówiony instruktor. Pogoda nam dopisała: dużo śniegu i mróz – prawdziwa zima! Więc na zabawie i poznawaniu Podhala czas minął bardzo szybko.

W sobotę 8 stycznia przyjechaliśmy do Krakowa, który spotkał nas mnóstwem łabędzi pod Wawelem i … deszczem. Zobaczyliśmy Komnaty Królewskie na Wawelu, Katedrę i całe wzgórze, a potem przeszliśmy spacerkiem Trasą Królewską, podziwiając liczne zabytki – wszystko to w kilku grupach w towarzystwie przewodników, którzy bardzo ciekawie i oczywiście po polsku opowiadali nam najciekawsze fakty z historii królewskiego miasta.

Wróciliśmy pełni wrażeń i już czekamy na kolejne wyjazdy, ponieważ wiemy, że będą dobrze zorganizowane i niezapomniane. Zachęcamy wszystkich do wspólnego przypomnienia chwil z naszej podróży (patrz galerię zdjęć), również na kanale YOU TOUBE, gdzie zostało umieszczone wideo z górskiej biesiady, a także do dołączenia się do grona uczących się w Liceum Społecznym Polskiej Macierzy Szkolnej. Przyjdźcie i upewnijcie się sami, że warto!

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2