Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Lekcja historii

Lekcja historii Lekcje – to nie tylko siedzenie w ławkach. Udowodnili to uczestnicy swoistej lekcji patriotycznej w terenie, którzy w niecodzienny sposób uczcili rocznicę powstania styczniowego.

W sobotę 22 stycznia grupa młodzieży – uczniowie klas maturalnych Liceum i członkowie wspólnoty „Młoda Polonia” –  razem z Konsulem Generalnym Konsulatu Generalnego RP Panem Andrzejem Chodkiewiczem i Panią Konsul  Katarzyną Grzechnik przygotowała się do wyjazdu. Chcieliśmy uczcić pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę: w okolicach Grodna jest kilka miejsc związanych z powstaniem styczniowym.

W tym dniu „niespodziewanie” znowu zaczęła się zima, było dużo śniegu i wiał nieprzyjemny wiatr. Jednak to nie odstraszyło uczestników „marszu pamięci” i wszyscy punktualnie czekali na odjazd – z wyjątkiem tych, którzy już zdążyli zachorować.

Najpierw pojechaliśmy do Indury, gdzie na cmentarzu spoczywa dawny jej właściciel Kozłowski, aktywny uczestnik powstania styczniowego. Spore opady śniegu trochę utrudniły nam szukanie jego grobu. Jednak przechadzka po cmentarzu też była swoistą lekcją…polskiego, bowiem większość grobów, niezależnie od czasu powstania, miała napisy w języku polskim. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy na grobie Kozłowskiego ruszyliśmy do Swisłoczy. Tam najpierw oddaliśmy hołd pamięci Konstantemu Kalinowskiemu pryz jego pomniku, a potem udaliśmy się do alejki, gdzie się zachował jedyny przedwojenny pomnik bohaterów powstania styczniowego – Romualda Traugutta. Co prawda, władze dostawiły obok pomnik Stalina, jednak orła na pomniku Traugutta i tak widać z daleka. Po złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy był czas na krótkie przypomnienie fragmentów historii powstania, a lekcji uczestnikom wyjazdu udzielił… Konsul Generalny! Dalej nasza droga prowadziła do Porozowa, gdzie na miejscowym cmentarzu spoczywają dwaj uczestnicy powstania styczniowego: Jan Dmuchowski i Kazimierz Szałkiewicz. Ich okazałe, zadbane groby świadczą o pamięci wdzięcznych potomków. Po ceremonii uczczenia pamięci bohaterów odmówiliśmy nad ich grobami „Anioł Pański” i ruszyliśmy do Wołkowyska. Tam na cmentarzu wojskowym stoi symboliczny odnowiony drewniany krzyż ku czci poległych w powstaniu styczniowym.

Do ostatniego punktu naszej trasy – Miniewicz – dotarliśmy już dość zmarznięci, tym większą niespodzianką dla nas była herbata i kawa z bułeczką, które przygotował dla nas Konsulat. Krótki posiłek był również okazją do rozmowy z Panem Konsulem Generalnym, który się interesował sprawami młodzieży, jej planami i oczekiwaniami. Po odpoczynku ruszyliśmy, torując drogę przez śniegi, w głąb lasu, gdzie stoi krzyż, upamiętniający powstańców styczniowych, mogiłę których opisała Eliza Orzeszkowa w „Nad Niemnem”. Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, uczciliśmy pamięć powstańców minutą ciszy. A na zakończenie tej ciekawej lekcji w terenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Na pożegnanie podziękowaliśmy sobie nawzajem, a Pan Konsul Generalny zapowiedział kolejne wyjazdy, na które już z niecierpliwością czekamy.

Ten wyjazd dał dużo do zastanowienia. Poznaliśmy lepiej historię swojego kraju, byliśmy w miejscach, gdzie na pewno nie dotrzemy sami, a pewne fakty o powstaniu styczniowym oraz jego przywódcach i uczestnikach były nam po prostu nieznane!

Chcielibyśmy podziękować Konsulatowi Generalnemu RP w Grodnie, w tym osobiście Panu Konsulowi Generalnemu Andrzejowi Chodkiewiczowi i Pani Konsul Katarzynie Grzechnik, a także Polskiej Macierzy Szkolnej za możliwość wyjazdu i przepiękną lekcję patriotyzmu.

Lekcja historii  Lekcja historii Lekcja historii Lekcja historii Lekcja historii

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2