Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Białostockie Spotkania Laureatów Konkursu Recytatorskiego Kresy

Białostockie Spotkania Laureatów Konkursu Recytatorskiego Kresy W dniach 7-12 grudnia 2010 roku w Białymstoku odbył się  XIX Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „KRESY 2010”. W konkursie wzięło udział 30 recytatorów z 13 krajów. Białoruś reprezentowali Andrzej Moskalczuk, Liceum Społeczne Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie oraz Konstanty Szewczuk, Szkoła Społeczna przy ZPB. 

Białostockie Spotkania Laureatów Konkursu Recytatorskiego „Kresy” – to połączenie warsztatów recytatorskich, zawodów finałowych oraz koncert galowy laureatów, w którym biorą udział wszyscy uczestnicy spotkania. Najczęściej recytowaną poezją w tegorocznym konkursie była liryka Adama Mickiewicza oraz poezja współczesna. Gratulujemy Andrzejowi Moskalczukowi nagrody za najlepszą interpretację wierszy wielkiego poety romantyzmu Adama Mickiewicza. Jest to pierwsza tak wielka wygrana naszego ucznia, który tak wspomina swój pobyt w Białymstoku:      

„Na Kresach w Białymstoku jestem pierwszy raz. To dla mnie wielki sukces. Przyjazd tutaj wiele dla mnie znaczy. Poznałem tylu nowych ludzi, inaczej spojrzałem na poezję. Ten tydzień będę pamiętać długo. Ale mieszkam niedaleko, w Grodnie, dlatego przyjadę tu jeszcze niejeden raz!”

Przygotowująca Andrzeja do udziału w konkursie Lucja Kulwanowska, nauczyciel Licem PMS, dla której wyjazd do Białegostoku był też nowym doświadczeniem zawodowym, powiedziała w wywiadzie dla „Kresowiaka Recytatorskiego”:

“Życie to nie teatr, ale tydzień w Białymstoku to był teatr; i piękne przedstawienie jako strawa duchowa, i ciężka praca dla młodych recytatorów – pot lał się strumieniami.

 Przyglądając się próbom, cieszyłam się, że nie będę w jury – oni to będą mieć ciężej niż recytujące „dzieciaki”. Na pewno przesłuchania konkursowe i koncert galowy będą piękne i warte tylu prób i wyrzeczeń.

Dziękuję za zaproszenie. Był to mój pierwszy pobyt w Białymstoku”.  

  A oto werdykt jury:

Grand Prix – Edgar Dilka – Wilno – Litwa

Nagroda za interpretację utworu A. Mickiewicza – Andrzej Moskalczuk – Grodno – Białoruś

I nagroda – Dorota Molin – Czeski Cieszyn – Czechy

II nagroda – Ewelina Czemierys – Wilno – Litwa

II nagroda – Konstanty Szewczuk – Grodno – Białoruś

III nagroda – Martina Zając – Czeski Cieszyn – Czechy

III nagroda –  Anna Babiczewa – Lwow – Ukraina

III nagroda  – Maria Michajłowa – Sofia – Bulgaria

IV nagroda – Anna Derekulska – Pawłodar – Kazachstan

IV nagroda – Kamil Niemiec – Ateny – Grecja

Nagroda publiczności – Dorota Molin

Jeszcze raz gratulujemy uczestnikom z Białorusi udanych występów konkursowych. Myślimy, że w kolejnych edycjach konkursu „Kresy” młodzież z Białorusi równie dostojnie będzie reprezentowała swoje placówki oświatowe.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2