Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Zimowa Warszawa wita grodnian

W dniach 11-12 oraz 18-19 grudnia dwie grupy młodzieży i osób dorosłych, pobierających naukę języka polskiego w Liceum Społecznym Polskiej Macierzy Szkolnej odwiedzili miasto stołeczne Warszawę. Są to wyjazdy edukacyjno-krajoznawcze w ramach zajęć, pozwalające przybliżyć w sposób namacalny zabytki kultury polskiej oraz poznać historię kraju przodków.

Chociaż zima w tym roku jest jak najbardziej prawdziwa i daje się we znaki, o godz. 3.45 wszyscy punktualnie stawili się na parkingu przed dworcem kolejowym i w dobrym nastroju wyruszyli w drogę. Dzięki sprawnej pracy służb granicznych tak po stronie białoruskiej jak i po stronie polskiej przekroczyliśmy granice dość szybko. O godz. 11 rano na parkingu pod Zamkiem Królewskim w Warszawie na nas czekał przewodnik p. Jerzy Dryja, który w ciągu pięciu kolejnych godzin opowiadał o zabytkowych kamieniczkach starówki warszawskiej, syrence, Kolumnie Zygmunta, Zamku Królewskim.

Następnie wyruszyliśmy traktem królewskim w kierunku Łazienek. Belweder, Pałac na Wodzie, piękny pomnik Chopina i, jako ciekawostka roku chopinowskiego – grające ławeczki, wszystko to wywarło niesamowite wrażenie na wycieczkowiczach. A ładnie oświetlona świąteczna stolica zauroczyła każdego. Kolejne spotkanie z Chopinem odbyło się w Muzeum w Pałacu Ostrogskich, które stanowi ciekawe połączenie historii i współczesnych osiągnięć w dziedzinie multimediów.

W drugim dniu naszego wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wnętrza Zamku Królewskiego.

Dziękujemy Polskiej Macierzy Szkolnej za organizację wyjazdu oraz Konsulatowi RP w Grodnie za wsparcie wizowe, dzięki któremu takie wyjazdy edukacyjne są możliwe. A na wiosnę (jak już będzie cieplej!) wyruszymy w dalszą podróż po Polsce, odwiedzając perełki Małopolski – Kraków i Wieliczkę. 

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2