Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Wycieczka edukacyjno-poznawcza na Polesie i wymiana integracyjna Oddziałów PMS Mińska i Pińska

W dniach 20-21 sierpnia grupa dzieci,młodzieży i nauczycieli z Pińska gościła w stolicy.Był to pierwszy krok wymiany integracyjnej między Oddziałami Macierzy Szkolnej w Pińsku i w Mińsku.

Młodzież z Pińska mogła zwiedzić miejsca historyczne związane z życiem wybitnych Polaków i z kulturą polską w Mińsku i okolicach.

Pani Bernarda Iwanowa będąc przewodnikiem z zamiłowania przeprowadziła grupę po miejscach, które najbardziej ciekawiły wycieczkowiczów.Od Kościoła Świętego Szymona i Heleny wycieczka potoczyła się w stronę Starego Miasta, Niemigi, rzeki Swisłoczy. Kolejnym punktem zwiedzania był dom Stanisława Moniuszki i dom-siedziba Wańkowiczów. Niesamowite wrażenie na dzieci wywarła przejazdka autokarem po najdłuższej ulicy Mińska – prospekcie Niepodległości. Jadąc i oglądając Mińsk przez okno autokaru, dzieci słuchały panią Bernardę, która opowiadała im o dniach wczorajszych miasta i o życiu współczesnym stolicy .

Wieczorem do Liceum Obwodowego (w którym dzieci przyjmowała wicedyrektor liceum pani Walentyna Skiba) zawitali goście. Byli to nauczyciele i członkowie Oddziału Miejskiego Macierzy, a także soliści i kierownik chóru „Cantus Cordis” Janina Chwalko. Stanisław Kondratiew  zagrał na fortepianie i zaśpiewał polskie piosenki, Dmitry Ustinow pod gitarę zanucił znane melodie  zaproszając  dzieci na scenę.

Zmęczone i radośne, pełne cudnych przeżyć i wrażeń od tak aktywnego programu wycieczki, dzieci położyły się spać, bo czekał na nich Borysów, który również planowały zwiedzić…

Drugim etapem wymiany integracyjnej był przyjazd grupy nauczycieli, dzieci, członków oddziału miejskiego i członków chóru „Cantus Cordis” do Pińska za tydzień. A więc 28 sierpnia od rana cała grupa mińczan z rewizytą jechała do stolicy Polesia, do Pińska. Szczerze mówiąc jadąc na Polesie każdy z nas już miał jakiś zasób wiadomości o tych stronach i mniej więcej wyobrażał sobie jak to wygłąda. Ale spotkawszy się z tym cudnym i pięknym krajem sam na sam zostaliśmy mile zaskoczeni zarazem. Ten czar Polesia wywarł na nas tak mocne wrażenia, że jeszcze długo po wycieczce nie mogliśmy  „przyjść do siebie”.A wszystko za sprawą tego, że każdy z nas nosił w sobie to emocjonalne przezycie, którym podzielił się z nami wspaniały człowiek, znawca bytu, natury i ludzi Polesia, miłośnik przyrody, fotograf, ornitolog, badacz ziemi poleskiej pan Aleksy Dubrowski. Właśnie on wprowadził nas w ten czar Polesia i dzięki ogromnej umiejętności opowiadania „zmusił” nas zakochać się w niej. Razem z nim płynęliśmy statkiem po Pinie, zwiedziliśmy tropy ekologiczne, wieś Kudrycze(gdzie jeszcze do dziś można zobaczyć chaty kryte słomą), poznaliśmy wielu ciekawych ludzi.

Ksiądz Biskup Pomocniczy Decezji Pińskiej Kazimierz Wielikosielec gościnnie spotkał naszą grupę w Kościele Wniebowstąpienia Najświętszej  Panny Marii, w którym chór «Cantus Cordis» podczas mszy świętej zaśpiewał pieśni kościelne, a po mszy przedstawił krótki koncert.

W imieniu całej 40-osobowej grupy uczestników wycieczki z Mińska chcę podziękować wszystkim osobom, którzy zajmowali się organizacją naszego pobytu w Pińsku, dzięki staraniom których nadal jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem od Polesia.

A więc dziękujemy pani Oli Pasiewicz, nauczycielce języka polskiego Szkoły Niedzielnej w Pińsku za tak wspaniale ułożony plan naszego  pobytu, za organizację wyżywienia i zakwaterowania, panu Waleremu Sołogubowi za stałe bycie z nami, panu Waleremu Dubrowskiemu za możliwość zapoznania się z cudnym poleskim krajem, pani Helenie Jarucicz za zaproszenie do Pińska.

Prezes Mińskiego Oddziału PMS
Maryna Repkina
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2