Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Wakacje w Luborzycy – wrażenia (dziennik)

Wakacje w Luborzycy - wrażenia (dziennik) 21 czerwca 40 osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami z obwodu grodzieńskiego wyruszyła na wypoczynek do Kocmyrzowa-Luborzycy pod Krakowem.
Kronika wydarzeń.
W pierwszym dniu naszego pobytu zwiedzamy zespół miejski Krakowa: Stary rynek, Sukiennice, Barbakan, zachwycamy się ołtarzem Wita Stwosza w Kościele Mariackim i jesteśmy w muzeum Jana Pawła II.

Wakacje w Luborzycy - wrażenia (dziennik) W następnym dniu wyruszamy na Wawel: Zamek Królewski, Katedra św. Stanisława i św. Wacława, dotykamy dzwona Zygmunta na szczęście i trochę nas straszy Smok Wawelski. Na Wawelu zwiedzamy podziemia, gdzie są pochowani wielcy Polacy. W krótkiej modlitwie stajemy przed grobem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Czwartek. Znów podróżujemy, tym razem pośpieszamy śladami Ojca Świętego: Sanktuarium Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie ksiądz Tomasz odprawia w naszej intencji mszę świętą. Następnie jedziemy do Wadowic, rodzinnego miasta Karola Wojtyły.

25 czerwca. Zwiedzamy Kopalnie Soli w Wieliczce. Dzięki przewodnikom poznajemy dużo nowych słów i faktów historycznych. Olbrzymie zainteresowanie u dzieci budzą ubiory, narzędzia i urządzenia górnicze.

Sobota jest dniem sportu. Do południa pływamy w akwaparku w Krakowie, wieczorem gramy w piłkę nożną z rówieśnikami z Luborzycy.

W niedzielę uczestniczymy we mszy świętej, składamy życzenia imieninowe naszemu opiekunowi duchownemu księdzu Tomaszowi. Po mszy świętej wysłuchaliśmy cudownego koncertu muzyki klasycznej.

 W poniedziałek jeszcze jedna atrakcja – zwiedzamy ogród zoologiczny w Krakowie.

W ostatnim dniu naszego pobytu idziemy na spotkanie z wójtem Luborzycy.

I tak niezauważalnie skończył się czas naszego wypoczynku w Kocmyrzowie-Luborzycy. Z pewnością można powiedzieć, że każda wycieczka była nie tylko lekcją języka, historii, kultury polskiej, ale również patriotyzmu.   

W imieniu dzieci i opiekunów chcę serdecznie podziękować ludziom o dobrych i czułych sercach, dzięki którym mieliśmy tak wspaniałe wakacje. Szczególnie wdzięczni jesteśmy naszemu sponsorowi p. Tadeuszowi Filipkowi i jego bratu, opiekunowi i przewodnikowi, dyrektorowi szkoły w Luborzycy p. Stanisławowi Turkowi, księdzu Tomaszowi, paniom, które przygotowywały posiłki dla nas, rodzinom, które przyjmowały u siebie część dzieci, pracownikom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Polskiej Macierzy Szkolnej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak wspaniałego wypoczynku naszych dzieci.

Maria Waluś, opiekun, Grodno.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2