Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Z okazji 100. rocznicy śmierci Elizy Orzeszkowej

Z okazji 100. rocznicy śmierci Elizy Orzeszkowej w Polskiej Macierzy Szkolnej została zorganizowana wystawa, przybliżająca odbiorcom życie wielkiej pisarki polskiej i patriotki.

Autorką wystawy jest Wanda Renik, członek Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Grodnian im. Elizy Orzeszkowej. Grodnianka z pochodzenia, wykładowczyni Łódzkiej Szkoły Filmowej, miłośniczka twórczości E. Orzeszkowej, zawsze bierze czynny udział w konferencjach poświęconych wielkiej pisarce, organizowanych w Grodnie. Swoją opieką objęła również Szkołę Średnią im. E. Orzeszkowej w Milkowszczyźnie, rodzinnej wsi pisarki.

Na wystawie można obejrzeć zdjęcia Orzeszkowej z różnych okresów życia, fotografie domu, w którym autorka „Nad Niemnem” mieszkała w Grodnie, kserokopie z „Tygodnika Ilustrowanego” (28.05.1910r.), które ukazują pogrzeb pisarki. Można również zobaczyć zdjęcia z odsłonięcia i poświęcenia pomnika E. Orzeszkowej w Grodnie z dnia 20.10.1929r.

Uważamy, że wystawa będzie szczególnie interesująca dla młodzieży uczącej się  języka polskiego. Zapraszamy nauczycieli wraz z uczniami na wystawę  do naszej siedziby w Grodnie, ul. Budzonnego 48a.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2