„Kto kocha Boga, kto wierny Ojczyźnie,
niech jej nie odstępuje, wszak widzicie,
że idzie tu o zniszczenie praw jej najdroższych”.
T. Rejtan.
Tadeusz Rejtan (1742-1780) urodzony w Hruszówce na ziemi nowogródzkiej (obecnie Białoruś), uwieczniony na płótnie Jana Matejki, opiewany przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu” stał się symbolem tragicznych dziejów Polski. Jako poseł nowogródzki podczas sejmu 1773 r. próbował nie dopuścić posłów do sali obrad, sprzeciwiając się I rozbiorowi Polski.
Ku czci tego najprzedniejszego obywatela w dniu 15.04.2010 r. w kościele katolickim pw. Podwyższenia Krzyża św. w Lachowiczach odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy pamiątkowej .
Inicjatorką tego przedsięwzięcia była obecna na odsłonięciu p. Maria Sulima, prezes Brzeskiego Miejskiego Oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej. W uroczystości udział wzięli: Konsul Generalny RP w Brześciu Jarosław Książek, Konsul RP w Brześciu Anetta Sondaj, przedstawiciele władz na czele z wiceprzewodniczącym Lachowickiego Komitetu Wykonawczego Włodzimierzem Krukiem, Prezes PMS Stanisław Sienkiewicz, Dyrektor PMS Teresa Kryszyń, sekretarz Zarządu PMS Barbara Fustoczenko, nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. T. Rejtana z Baranowicz.
Uroczystość rozpoczęła się mszą żałobną za dusze śp. T. Rejtana i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Po wystąpieniach Konsula Generalnego RP w Brześciu Jarosława Książka, prezesa PMS Stanisława Sienkiewicza, Marii Sulimy, Teresy Sieliwończyk, Włodzimierza Kruka tablica pamiątkowa została uroczyście odsłonięta.
Od tego momentu nie tylko mieszkańcy Lachowicz, ale i wszyscy podróżujący po Białorusi będą mogli uczcić pamięć Tadeusza Rejtana, odwiedzając jego rodzinną Hruszówkę i Lachowicze.