Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Finał XL Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Te oto słowa zostały mottem XL Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, która odbyła się w dniach 14-15 kwietnia w Konstancinie. Uczestniczyło w niej około 250 osób z Polski i zza granicy (Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Słowacji). 14-ego kwietnia odbył się egzamin ustny dla uczestników spoza Polski, 15-go zaś część pisemna dla wszystkich uczestników.

Gratulujemy Alinie Bajgużakowej (Liceum PMS, nauczyciele Anetta Buzuk, Łucja Kulwanowska), Jolancie Czemierys (Polska Szkoła w Grodnie, nauczyciel Anna Kusielczuk) i Oldze Myszko (Liceum PMS, nauczyciele Anetta Buzuk, Łucja Kulwanowska) tytułu laureata XL Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz indeksu wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego!

Na 90 możliwych punktów Alina Bajgużakowa otrzymała 86, Jolanta Czemierys – 85, Olga Myszko – 80. Przypominamy, że za tytuł laureata Olimpiady uczestniczki walczyły na równi z uczniami z Polski.

Pozostałe uczestniczki z Białorusi – Maria Anufrijewa (Polska Szkoła w Wołkowysku) i Weronika Borel (Szkoła Społeczna ZPB) uzyskały tytuł finalisty.

Wspomnienia z olimpiady.

 „Mimo lekkiego stresowania się przed egzaminem, myślę, że ta Olimpiada zostawiła wszystkim dobre wspomnienia. Ciepłe przyjęcie jak najbardziej odpowiadało życzliwej atmosferze, która towarzyszyła nam podczas pobytu w Konstancinie. Oprócz poznawania języka i literatury polskiej, olimpiada dała możliwość poznania innych ludzi, zbliżyła nas wszystkich. Dlatego właśnie szkoda nam było wyjeżdżać wcześniej, ale i tak odjechałyśmy, pełne dobrych wrażeń” – powiedziała Alina Bajgużakowa, 11 kl. Liceum PMS.

„Ora et labora”

To, co określa nas, to nasz język. Od października 2009 roku zaczęłyśmy przygotowania do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Myślałyśmy jakby to zrobić najlepiej, jak przygotować uczniów do Olimpiady. Wymyśliłyśmy, że trzeba się podzielić i Anetta wzięła w swoje „władanie” język, a ja literaturę. Na początku przychodziło bardzo dużo osób, które chciały pogłębić znajomość języka polskiego. Z czasem grupa uczniów się zmniejszała, a my nadal ciężko pracowałyśmy. Uczniowie przychodzili do nas na indywidualne omawianie lektur, które sobie wybrali (czasem z naszą pomocą). I tu też się podzieliłyśmy – do mnie przychodzili z prozą, a do Anetty z poezją. No i nadszedł pierwszy etap. Przystąpiło do niego około 20 osób – pisali wypracowanie. Komisja z Uniwersytetu w Białymstoku sprawdzała je i następnego dnia był etap ustny, do którego przystąpiło 14 osób. Opowiadali o lekturach, które przeczytali i z nami opracowali. Okazało się, że do drugiego etapu dostało się 7 osób.  Mamy dwa tygodnie, aby jeszcze głębiej poznać literaturę i gramatykę języka polskiego. No i dalej się spotykamy z coraz mniejszą grupą uczniów i nadal nie śpimy, tylko się uczymy. Po drugim etapie nadal musimy uczyć, bo zostały dopuszczone do etapu międzynarodowego dwie osoby. No i uczymy. Nadszedł termin kwietniowy Anetta pojechała z dziewczynami do Warszawy. A tam Alina i Olga odpowiedziały i napisały. Wróciły do domu. Kilka dni później nadeszły wyniki: obie dziewczyny są laureatkami. Hurra! Możemy pójść spać i przestać uczyć! Można odpocząć!

Gratuluję mojej najlepszej koleżance z Polski Anetcie i dziękuję za moc pracy, siły i mobilizowanie mnie do pracy z uczniami, dziewczynom za energię, z jaką pracowały i się nie poddały, no i sobie, że się nie przestraszyłam.

Polskiej Macierzy Szkolnej życzę dalej tak spektakularnych sukcesów.

 Łucja Kulwanowska – nauczycielka z Zielonej Góry
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2