Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Stolicą Polski jest Warszawa..

Każdy nauczyciel języka polskiego przewiduje w swoim rozkładzie zajęć przynajmniej jedną godzinę na zapoznanie  dzieci lub osób dorosłych z Warszawą jako stolicą Polski. Opowiada o historii, pokazuje zabytki, mówi o bohaterach Warszawy, o Powstaniu Warszawskim w 1944r., o Warszawie współczesnej. Uczniowie Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie mieli możliwość nie tylko uczestniczyć w takiej lekcji w ścianach Liceum, ale Warszawę zobaczyć.

Prawie 200 uczniów naszego Liceum w dniach 4, 5, 6 grudnia i 12 grudnia uczestniczyło w tej swoistej lekcji w terenie. Codziennie do stolicy Polski wyjeżdżał jeden autokar. Starówka , Rynek Starego Miasta, Nowe Miasto, Łazienki, pomnik Chopina i przy okazji historia konkursów chopinowskich, Syrenka, Plac Zamkowy i Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski- te i  inne zabytki podziwiali uczestnicy tej niezwykłej lekcji.

Ci , którzy byli w Warszawie w dniu 6 grudnia, przeżyli swoisty szok, kiedy około godz. 12.00 na Plac Zamkowy zaczęły wjeżdżać motocykle , prowadzone przez Świętych  Mikołajów, ubranych  w odpowiednie  tradycyjne stroje. Na paradę przyjechało  chyba ze 300 Mikołajów,  częstowali dzieci  słodyczami i wręczali drobne upominki.  Z Placu Zamkowego rozjechali się po całym świecie, wioząc dzieciom prezenty i słodycze.

Żegnając  wieczorem  stolicę Polski, każdy uczestnik był przekonany, że musi przyjechać tu jeszcze nie  jeden raz, bo przecież nie  zobaczyliśmy wszystkiego.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2