Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Spotkanie „Mosty przyjaźni”

Spotkanie "Mosty przyjaźni" Spotkanie pod tytułem „Mosty przyjaźni”  odbyło się w Gimnazjum-College Plastyczne w Mińsku dnia 4 grudnia 2009 roku. Nowa placówka, gdzie od początku roku szkolnego rozpoczęło się nauczanie języka polskiego (forma zajęć fakultatyw i kółko), serdecznie powitała swoich przyjaciół z Polski i Litwy.

Goście z Polski to przedstawiciele Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera z Supraśla – Wice-Dyrektor pani Anna  Smietańska i wykładowca Stefan Wyszkowski, goście z Litwy- przedstawicielki Narodowej Szkoły Atystycznej  im. Cziurlonisa Talmantiene Inge, Praninskaite Salomeja, Lapienyte Loreta, Ruzgailiene Akvilina oraz przedstawiciele Wydziału Konsularnego Ambasady Polskiej w Mińsku pan Konsul Leszek Ostrowski i referent do spraw Polonii pani Beata Ożanna.

Współpaca trzech szkół artystycznych Litwy, Białorusi i Polski zyczęła się 5 lat temu.

Przedstawiciele trzech szkół artystycznych zebrali się tym razem w Mińsku, aby przedstawić prace swoich uczniów w jednej wystawie-spotkaniu „Mosty przyjaźni”. W finałowy  trzeci dzień spotkania w Gimnazjum-College Plastycznym odbyła się lekcja pokazowa w języku polskim, którą przeprowadziła nauczycielka Irena Staszkiewicz, i uroczyste otwarcie wystawy „Mosty przyjaźni” w galerii gimnazjum-collegu.

I lekcja pokazowa i wystawa w galerii miały jedną nazwę – „Mosty przyjaźni”. Młodzież  białoruska, która dopiero w tym roku rozpoczęła naukę języka polskiego, zadziwiła gości z Litwy i Polski tym, że mając tylko poziom progowy w nauczaniu języka mogła dobrze czytać po polsku, przedstawiając swój projekt „Kupała – obrzęd prasłowiański”(1 kurs collegu), śpiewać kolędę polską („Dzisiaj w Betlejem”), prowadzić dialogi (2 kurs collegu) w tym języku.

Pięcioklasiści gimnazjum próbowali siebie w wierszach i piosenkach („Wszyscy są…”, „Zabawka dla …”).

Wspólne zadanie dotyczące rysunków na temat „ Jak rozumiecie wyraz wkuwać /грызть гранит науки/ i „Mój wizerunek Pegasa” (Pegas – skrzydlaty mityczny koń, który był ulubionym tematem greckich poetów i artystów) „ pozwolił zademonstrować umiejętności artystyczne uczniów collegu i kadry pedagogicznej przedstawicieli Polski, Litwy i Białorusi.

Na zakończenie  spotkania młodzież  zaśpiewała pod gitarę kilka piosenek białoruskich («Сонца нам дапаможа», «Тры чарапахi», «Бывайце здаровы…») oraz kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, aby przypomnieć wszystkim o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

Po spotkaniu z młodzieżą w klasie wszyscy goście byli zaproszeni na otwarcie wystawy do galerii Gimnazjum-Collegu. Przedstawiciele trzech szkół artystycznych zapoznali wszystkich obecnych z pracami swoich uczniów, przedstawiciele Litwy i Polski wręczyli prezenty gospodarzom wystawy – pani dyrektor Lilii Macurze i zastępcy dyrektora do spraw wytwórczych – pani Swietłanie Donskoj, oraz wyrazili podziękowania administracji  Gimnazjum-Collegu Plastycznego w Mińsku za białoruską gościnność i wysoki poziom organizacjii tej imprezy.

Wrażenia od tej wystawy są niesamowite!!!

Aby zapewnić w prawdziwości swoich słów serdecznie zapraszam Państwa na tę wystawę pod nazwą „Mosty przyjaźni” do galerii Gimnazjum-Collegu Plastycznego w Mińsku (ul. Kommunisticzeskaja 52), która potrwa do dnia 22 grudnia.

Nauczycielka Irena Staszkiewicz, Gimnazjum-College Plastyczne w Mińsku

Spotkanie "Mosty przyjaźni"  Spotkanie "Mosty przyjaźni" Spotkanie "Mosty przyjaźni"
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2