Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Kresy 2009 finał

Kresy 2009 finał 7 listopada w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej odbyły się zawody finałowe konkursu recytatorskiego „Kresy 2009” na Białorusi. Dyrektor PMS Teresa Kryszyń powitała uczestników konkursu, instruktorów i gości: Konsula Generalnego RP w Grodnie Adama Stanisława Bernatowicza i Konsul Katarzynę Grzechnik oraz profesorów z wyższych uczelni Polski, Białorusi, Rosji. Pięknym prezentem dla uczestników i gości konkursu były utwory Adama Mickiewicza z muzyką Stanisława Moniuszki, które wyśpiewała Maryna Gorowaja przy akompaniamencie Brunona Termiona.

Do finału konkursu zakwalifikowały się 23 osoby w trzech kategoriach wiekowych. Jury w składzie Urszula Namiotko i Andrzej Pietrasz wyłoniło zwycięzców:

I kategoria:

I miejsce - Maksym Smolnik (Mińsk)
II miejsce – Anastazja Gutor (Postawy), Anastazja Łunnik (Baranowicze)
III miejsce – Maria Prużaniec (Brześć)

II kategoria:

I miejsce - Maria Kulik (Baranowicze), Wiktoria Woronowicz (Brzozówka)
II miejsce – Alina Bajgużakowa (Grodno), 
III miejsce – Antoni Jaroszewicz (Brzozówka), Weronika Łapniewska (Grodno)

III kategoria:

I miejsce - Jana Szostak (Grodno)
II miejsce - Dymitr Grzyb (Mińsk)
III miejsce – Tatiana Minczenko (Witebsk), Diana Dziemian( Wołkowysk) 

Największe emocje i wrażenia wywołała recytacja poezji polskiej w III kategorii wiekowej, której uczestnicy zaprezentowali nie tylko przepiękną polszczyznę, udany dobór repertuaru, ale pomysłowe i ciekawe interpretacje. Zwycięzcy tej kategorii wezmą udział w XVIII Białostockich Spotkaniach Laureatów Konkursu „Kresy 2009” w dniach 7-14 grudnia.  

Nagrody konkursantom ufundowały Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2