Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Witaj, stolico Polski!

Witaj, stolico Polski! Marzeniem wielu z nas jest zobaczenie Polski i jej zabytków. Więc 13 lipca bieżącego roku mieliśmy okazje wyjechać na wycieczkę do miasta stołecznego Warszawy, by nie tylko poznać historie i architekturę miasta, ale i zajrzeć do pobliskiej Żelazowej Woli, Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie. W wycieczce brała udział młodzież z Liceum PMS wraz z opiekunem panią Tatianą Biełocką oraz uczniowie Polskiej Szkoły w Wołkowysku.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od serca Warszawy – Zamku Królewskiego, następnie w programie był park Łazienkowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz Żelazowa Wola.

Niezatarte wrażenie odniosłam po zwiedzaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. W centrum ekspozycji, przechodząc przez trzy poziomy, jest rozmieszczona część ściany, symbolizująca „serce” Warszawy. Przyłożywszy ucho, usłyszymy odgłosy tamtej Warszawy: świst kul, modlitwy, pieśni oraz rozrywające się bomby. Na drugim poziomie jest pokazane życie codzienne. Na następny poziom przechodzimy podziemnym kanałem – tak przemieszczali się warszawscy powstańcy.

Witaj, stolico Polski!  W Łazienkach – byłej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zobaczyliśmy Pałac na Wodzie, park, dużo pawi i wiewiórek, szczodrze karmionych poprzez zwiedzających park ludzi.

Byliśmy również w Żelazowej Woli – miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Udało się obejrzeć dworek, w którym mieści się muzeum kompozytora oraz park założony w 1935r. Następnie przywitał nas Pałac Radziwiłłów w Nieborowie – obecnie muzeum wnętrz. W drodze powrotnej do Warszawy w Arkadii pospacerowaliśmy ścieżkami parku romantycznego, założonego przez Helenę Radziwiłłową w 1778-1821.

W końcowej części wycieczki czekała na nas dłuższa przechadzka po Warszawie, w trakcie której gościnnie witała nas tętniąca życiem Starówka, ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Zobaczyliśmy pomnik Powstańcom Warszawy, Grób Nieznanego Żołnierza.

W ciągu całej podróży towarzyszyła nam piękna pogoda i wszystkim dopisywały humory. Uważam, że był to bardzo udany wyjazd, za który chcemy podziękować organizatorowi – Warszawskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na czele z p. Prezes Agnieszką Bogucką. 

Autor: uczestniczka wycieczki Joanna Rudnicka, Liceum PMS, 10 kl.
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2