Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Warsztaty Ekonomiczne

Warsztaty Ekonomiczne Dla polonijnej młodzieży, studentów zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej Fundacja SEMPER POLONIA organizowała „Warsztaty Ekonomiczne”. To już II edycja takich szkoleń, które odbyły się w Warszawie w dniach 4 – 10 lipca 2009 r. i w których uczestniczyło 20 studentów z Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Macedonii. Z Klubu Studentów Polskich w Grodnie wzięła udział w warsztatach Irena Uss, studentka Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego imienia Janki Kupały, kierunek ekonomia i zarządzanie, 3 rok.

W ciągu kilku dni warsztatów studenci i absolwenci polskiego pochodzenia uczestniczyli w spotkaniach, konferencjach z polskimi prywatnymi przedsiębiorcami, którzy podzielili się z uczestnikami wskazówkami dotyczącymi prowadzenia firmy.

Odbyło się spotkanie z Prezesem Fundacji Semper Polonia Markiem Hauszyldem oraz członkami Rady Fundacji.

Warsztaty Ekonomiczne Ze szkolenia z zakresu rozwoju przedsiębiorczości, funkcjonowania linii kredytowych, inkubatorów oraz centrów przedsiębiorczości, które prowadził Tomasz Niesiołowski można było się dowiedzieć o plusach inkubatorów zarówno jak dla przedsiębiorców, tak i dla firm strategicznych.

Dr Maria Supera-Markowska z Uniwersytetu Warszawskiego na spotkaniu przedstawiła formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności oraz proces opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, warunki zatrudniania pracowników.

Ciekawym i korzystnym dla wielu osób było spotkanie szkoleniowo-informatyczne w Krajowej Izbie Gospodarczej, gdzie były omawiane następujące tematy:

          o Obraz Polski i Polaków a Marka Polska;
          o Dobre praktyki KIG – Projekty KIGNET;
          o Perspektywy rozwoju nowych państw członkowskich w Unii Europejskiej – szanse, bariery;
          o Dobre praktyki w biznesie – prezentacja firmy Elbarto;
          o Prezentacja Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i Przedsiębiorstwa Wdrażania Innowacji Pantera.

Po zakończeniu spotkania można było szczegółowo zapoznać się z działalnością Polsko-Białoruskiej Izby Gospodarczej.

W Konfederacji Pracodawców prywatnych „Lewiatan” duże zainteresowanie wzbudził projekt „Anioły Biznesu” – jako sposób na finansowanie inwestycji. Jest on skierowany do młodych osób, którzy zazwyczaj nie mają pieniędzy na otwarcie swojej firmy i nie znają najważniejszych kanonów prawidłowego kierowania. „Anioły biznesu” zajmują sie poszukiwaniem inwestorów, którzy potrafią okazać wsparcie finansowe, tym samym pomogą w rozpoczęciu działalności.

Program był nasycony wszechstronną informacją o przedsiębiorczości oraz procesem tworzenia firmy od momentu zarejestrowania, przez prowadzenie polityki kadrowej oraz wybór technik marketingowych. Dla młodzieży cennym było to, że na wszystkie interesujące ich pytania otrzymali wyczerpujące odpowiedzi oraz nowe znajomości zawarte w czasie warsztatów w przyszłości mogą okazać się korzystne .

Irena Uss
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2