Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Do Pani Elizy

Do Pani Elizy Mianowicie tak określili swoją podróż członkowie grodzieńskiego miejskiego oddziału Polskiej Macierzy Szkolnej. Z okazji obchodów urodzin naszej znakomitej Rodaczki wybrali się do niej w gościnę. Wizytę rozpoczęli od Domku Pani Elizy w Grodnie.

W małym salonie „pod baranami” słuchając opowieści o jej życiu i twórczości, czuli się tymi najbliższymi przyjaciółmi Pani Elizy, którzy mogą powiedzieć jej o wszystkim, a ona wysłucha. Kolejny punkt programu wizyty – złożenie kwiatów przy jej pomniku. A potem – wyjazd do jej rodzinnej Milkowszczyzny, gdzie był majątek jej ojca, Benedykta Pawłowskiego. Przypominają o tym tylko tablica pamiątkowa, umieszczona na dużym, polnym głazie, krzyż i figurka Matki Boskiej.

A dalej – Zalesna. Cmentarz rodzinny Pawłowskich. Groby ojca Elizy i jej stryja, ukochanej siostry Klementyny. Tu zapaliliśmy znicze na ich grobach, w ciszy i skupieniu odmawiając modlitwę za zmarłych.

Za jakiś czas znowu przyjedziemy, przywieziemy naszych dzieci, uczniów, młodzież. Niech czytają jej utwory, poznają jej rodzinne strony i piękno krajobrazów oraz szlachetność mieszkających tam ludzi, potomków Jana i Cecylii, Janka i Justyny Bohaterowiczów.

Do Pani Elizy Do Pani Elizy Do Pani Elizy Do Pani Elizy

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2