Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Galeria „Korytarz” zaprasza!

Galeria "Korytarz" zaprasza! W marcu bieżącego roku w korytarzu budynku Polskiej Macierzy Szkolnej powstała galeria „Korytarz”. Pomysłodawcą tego projektu jest Wojciech Szewczak, nauczyciel historii, CODN w Warszawie, który od trzech lat prowadzi zajęcia w Liceum Społecznym PMS. Galeria ma prezentować pracę młodych artystów, promując i pomagając stawiać pierwsze kroki w dziedzinie sztuki. Na otwarciu Galerii była przedstawiona wystawa zdjęć pana Wojciecha Szewczaka pt. „Moje Mazury”.

Inicjatywa została podtrzymana i dzisiaj w Galerii można obejrzeć kolejną wystawę pt. „Koty we współczesnym mieście”. Autorka tej wystawy Mirosława Kuźmar jest absolwentką Średniej Szkoły nr8 z polskim językiem nauczania w Wołkowysku oraz Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej. Ma 17 lat, interesuje się sztuką, malarstwem, muzyką, ceramiką, historią. Mirosława już jest studentką, dostała się na wymarzone studia do Polski na kierunek architektura wnętrz.

W 2009 roku odbyła się jej autorska wystawa prac graficznych oraz rysunków na szkle pod tytułem „Koty we współczesnym mieście” w muzeum im. Bagrationa w Wołkowysku. 
w 2009r. zajęła I miejsce w XVII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego na Białorusi;
w 2008r. wygrała Grand Prix w ogólnokrajowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez konsulat brytyjski na Białorusi;
w 2007r zajęła II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej „Złota Pszczoła” w Klimowiczach;
Od 2005 roku należy do szkolnego zespołu polskiej piosenki ludowej „Sokoły”, z którym występowała na wielu festiwalach na Białorusi i w Polsce.

Pracy nad wystawą trwały od 2006 do 2009 roku. Większość prac to rysunki na szkle oraz grafiki. Uważając koty za stworzenia uniwersalne, autorka przedstawia ludzi pod postaciami tych zwierząt. Sądzi też, że postać kota jest idealna dla przedstawienia charakteru człowieka. Jej koty są symbolami cech charakteru, a nie przedstawiają konkretnych ludzi.

Zapraszamy na wystawę!
 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2