Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

XX-lecie Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie

XX-lecie Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie 28 marca z okazji 20. rocznicy działalności Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Grodzieńskiego przy udziale Konsulatu Generalnego w Grodnie, Polskiej Macierzy Szkolnej i Katedry Filologii Polskiej zostały zorganizowane obchody Dnia Katedry i Dnia Języka Polskiego. Katedra Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie powstała w 1989r. W ciągu tych 20 lat wykształciła spore grono nauczycieli języka polskiego, którzy obecnie pracują w szkołach na Białorusi.

W uroczystości wzięli udział uczniowie Liceum Społecznego PMS, Polskiej Szkoły w Grodnie, studenci, wykładowcy uniwersyteccy, a także goście: konsul RP w Grodnie Katarzyna Grzechnik, prezes PMS Stanisław Sienkiewicz. Imprezę rozpoczęła profesor Swietłana Musijenko. Po przywitaniu wszystkich uczestników Pani profesor przedstawiła szczegółowo program Dnia Języka Polskiego, na który m.in.  składało się pisanie testu językowego i literackiego, a także  recytacja wierszy. Goście imprezy życzyli wszystkim uczestnikom przyjemnych wrażeń i sukcesów jak w zawodach językowych i literackich tak i zmaganiach recytatorskich.  Następnie wszyscy byli zaproszeni do zwiedzania Muzeum Zofii Nałkowskiej.

XX-lecie Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie Obchody Dnia Języka Polskiego uświetnił koncert Kapeli Grodzieńskiej, w ramach którego odbył się konkurs recytatorski w hołdzie Adamowi Mickiewiczowi.

Najważniejszym punktem uroczystości była promocja języka polskiego, a jej wynikiem pisanie testów. Zawody językowe i literackie były dobrym sprawdzianem dla tegorocznych maturzystów starających się o studia w Polsce.

W pisaniu testu ortograficzno-gramatycznym (autorstwa Kamili Grabka i Anety Buzuk – nauczycielek Liceum PMS), wzięło udział 152 uczestników. Po długim sprawdzaniu prac jury wyłoniło zwycięzców:
III miejsce otrzymały: Hanna Kaczniowa (Polska Szkoła w Grodnie), Katarzyna Laudacka (Liceum PMS), Ilona Wasiluk  (Polska Szkoła w Wołkowysku)
II miejsce otrzymały: Wiktoria Sidor (Polska Szkoła w Wołkowysku) i Alicja Możejko (Liceum PMS)
I miejsce wywalczyła Karorina Obuchowicz (Liceum PMS).
Wyróżnienie otrzymały Weronika Owsiejczyk (Polska Szkoła w Grodnie) i Tatiana Mackiewicz (Szkoła Średnia nr 23 w Grodnie).
W konkursie literackim, w którym uczestniczyło 18 osób, zwyciężył Jerzy Miskiewicz (Liceum PMS).
II miejsce otrzymała Małgorzata Kołoszycz(UG), a III miejsce - Paweł Jaworowski (Liceum PMS)

Kategoria do lat 16.

I . Eugenia Pozdniakowa
II . Katarzyna Kiedal
III . Weronika Folitarczyk
Wyróżnienie Władysław Skomoroszko.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe i książkowe ufundowane przez polski konsulat w Grodnie .
ICz

XX-lecie Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie XX-lecie Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie XX-lecie Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Państwowego w Grodnie

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2