Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Młodzież odwiedza Warszawę

Młodzież odwiedza Warszawę W dniach 29.03-05.04.2009r. grupa młodzieży z Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej uczestniczyła w wymianie międzyszkolnej. Tym razem rodziny młodzieży z Liceum im. A. Fredry  przyjmowały w swoich domach naszych licealistów.  Koordynatorem projektu był pan Wojciech Piądłowski, opiekunem młodzieży w LO im. A. Fredry –  prof. Małgorzata Sarosiek.  Przez cały tydzień licealiści uczestniczyli we wszystkich zajęciach klasy gospodarzy, zwiedzali Warszawę, brali udział w spotkaniach z młodzieżą warszawską, poruszając tematy związane z postrzeganiem przez młodzież procesów integracji europejskiej, sytuacją Polaków na Kresach, organizacjami polskimi na Białorusi i in.

Czas minął szybko, ale bardzo owocnie, pozostawiając dużo wrażeń i wspomnień. Iwona Gawrosz, uczennica 11 klasy Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej wspomina:
„O 12.30 przyjechaliśmy do Warszawy. Gdy wyszliśmy z pociągu, zobaczyliśmy witającą nas grupę ludzi. Były to rodziny, w których mieliśmy mieszkać. Ja miałam przyjemność gościć u państwa Chmielewskich, to bardzo przyjemna i kochająca się rodzina.

Tego samego dnia urządzono mi wycieczkę po mieście. Stolica to elektryzujące, tętniące życiem miasto. Ma różnorodną zabudowę. Współgra w nim architektura różnych stylistyk, od zabytkowej do futurystycznej. W porównaniu do innych miast tempo życia w niej jest nieco przyspieszone, bardziej dynamiczne. To wszystko tworzy niepowtarzalny urok i atmosferę.

Cudowne wrażenia zostawiła po sobie Starówka. Chociaż niemal całkowicie zniszczona po II wojnie światowej, została znakomicie zrekonstruowana. W trakcie spaceru po wąskich uliczkach odnosisz wrażenie, że czas się zatrzymał i przeniosłaś się do Warszawy XVIII wieku. Podobny zachwyt odczuwa się zwiedzając park w Łazienkach i znajdujący się tam Pałac na Wodzie. A spacerujące nieśpiesznie pawie tworzą niepowtarzalny klimat.

Warszawa mieści w sobie dużą ilość galerii, co umożliwia poznawanie sztuki w różnych przekrojach. Jest wiele muzeów, w których co jakiś czas są zmieniane ekspozycje, m. in. Zachęta, Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Wyjeżdżając, zabrałam ze sobą nie tylko upominki, ale i walizkę wrażeń”.      

Pragniemy podziękować koordynatorowi tego projektu panu Wojciechowi Piądłowskiemu, nauczycielom i opiekunom z Liceum im. A. Fredry i rodzinom, przyjmującym naszą młodzież w Warszawie.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2