Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Maturzyści Liceum Społecznego PMS w Białymstoku

w Białymstoku Pochmurny niedzielny poranek. Autokary z młodzieżą z Liceum Społecznego Polskiej Macierzy Szkolnej stoją na granicy Białorusi i Polski. Jeszcze tylko kilka minut i rozpocznie się podróż, na którą wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Jedziemy do Białegostoku. Dla mnie ta wycieczka była okazją do bliższego poznania tego niewątpliwie pięknego miasta, bo dotychczas byłam tam tylko przejazdem.

Zakupy, zrobione w centrum handlowym, poprawiły nastroje, i bardzo szczęśliwi ruszyliśmy w naszą dalszą podróż. Mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą polską, bo następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie jarmarku z okazji Kaziuków. Gdy dotarliśmy na plac, na którym odbywał się jarmark, omal nie dostaliśmy oczopląsu, tyle było dookoła różnych plecionych rzeczy, wyrobów z drewna, słodyczy. Nikt nawet nie zwracał uwagi na padający deszcz. Każdy zawiózł jakąś pamiątkę z tego jarmarku do domu, a na pewno każdy teraz wie, co to są Kaziuki.

filmu Popiełuszko Jednak kluczowym momentem naszej podróży było oglądanie filmu „Popiełuszko – wolność jest w nas”. Na mnie film ten wywarł ogromne wrażenie, dostarczył wielu wzruszeń. Po pierwsze przybliżył mi postać księdza Jerzego, jego filozofię i działalność, a także pomógł pogłębić wiedzę na temat wydarzeń lat osiemdziesiątych. Po drugie zmusił mnie do głębokiej refleksji nad tym, czym jest wolność dla człowieka, czy człowiek potrafi wygrać walkę ze złem, czy ja sama potrafię „zło dobrem zwyciężać”… Przez te dwie godziny polubiłam postać księdza Jerzego. Dla mnie stał się on przykładem bezinteresowności, troski o ludzi, siły ducha. Z przyjemnością obejrzałabym ten film jeszcze raz. Wsiadaliśmy do autokaru dzieląc się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu. Wydaje mi się, że ta produkcja nikogo nie pozostawiła obojętnym.

Jechaliśmy do domu trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ze swojej podróży. Szkoda tylko, że czas minął tak szybko, bo było naprawdę wspaniale. Ten Dzień Kobiet na długo pozostanie w mojej pamięci.

W imieniu młodzieży i swoim własnym dziękuję pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia pani Kamili Grabce i Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, organizatorowi Festiwalu Kultury Kresowej, w ramach którego odbywały się Kaziuki.

Autor: Karolina Obuchowicz, Liceum Społeczne Polskiej Macierzy Szkolnej.

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2