Header Ad

Nasze tematy

Najczęściej oglądane

Za sto dni matura…

Za sto dni matura... Odświętne stroje, polonez i szalona zabawa – taki scenariusz obowiązuje na każdej studniówce. Nie inaczej było na sobotnim balu w Liceum Społecznym PMS, który się odbył 7 lutego.

Zabawa zorganizowana na sto dni przed maturą odbyła się w sali Konsulatu RP w Grodnie. Odświętnie udekorowana sala już przy wejściu wywoływała u młodzieży podniosły nastrój, a u rodziców i grona pedagogicznego wzruszenie i wspomnienie swojego balu maturalnego. Niezwykłość tego wydarzenia podkreśla również fakt, że bal maturzystów odbywa się tylko raz w życiu.

Za sto dni matura... Tego dnia było zgodnie z tradycją: dziewczęta w pięknych sukniach, chłopcy w eleganckich garniturach, a poza tym zabawa i mnóstwo dobrych życzeń. Uroczystego otwarcia studniówki dokonali: konsul generalny Adam Stanisław Bernatowicz, który przybył na bal razem z małżonką, konsul Alina Czerniawska, prezes PMS Stanisław Sienkiewicz i oczywiście dyrektor liceum Teresa Kryszyń. Wszyscy życzyli młodzieży z sukcesem zdanej matury i dostania się na wymarzone studia.

A dalej zgodnie z wieloletnią tradycją wszyscy uczniowie zatańczyli polonez. Był to moment bardzo uroczysty, gdyż wzięło w nim udział prawie 130 maturzystów, którzy odpowiednio dobrani parami wykonali pięknie kroki poloneza.

Za sto dni matura... Ciekawą atrakcją balu był występ poetycko-artystyczny przygotowany przez maturzystów. Nie zabrakło tu czerwonego kapturka, zajączków- śmiałków, wilka, a także refleksji uczniowskich na temat matury. Przybył również kominiarz, który zgodnie ze zwyczajem przynosi wszystkim szczęście. Na pożegnanie kominiarz rozdał czterolistne koniczynki i życzył młodzieży udanego startu w dorosłe życie. Nie zabrakło także akcentów, które mają zagwarantować powodzenie podczas majowych egzaminów. Należały do nich m.in. czerwona bielizna i podwiązki. Warto także było wziąć ze sobą coś pożyczonego, oczywiście, na szczęście.

Przy odpowiednim oświetleniu i muzyce rozpoczęła się zabawa W przerwach tańczący abiturienci posilali się przy specjalnie przygotowanych stołach. Na oddzielonym stole czekał jeszcze na nich pyszny tort studniówkowy.

Wielkie podziękowania za przygotowanie balu studniówkowego należą się nauczycielce Kamili Grabka (CODN, Polska), która włożyła wiele wysiłku, pomysłów i serca w jego realizację. Podziękowania również należą się pracownikom PMS i nauczycielom liceum.

Autor: Irena Czerniak

 
FNRPDZG
ORPEG
Wspólnota Polska
ODNSWP
Pomoc Polakom na Wschodzie
Senat RP
Kancelaria RPM
Kancelaria PRM napis 2